Nullkulu

Nullkulu

mis on hepariin?

Hepariin on keemiline aine, mida kasutatakse sageli meditsiinis vere hüübimise raviks. Hepariinil on palju kasutusalasid, sealhulgas sünnituse ajal, südame operatsioonide ajal ja süvaveenitrombooside raviks. Artikkel keskendub sellele, mis on hepariin, kuidas seda kasutatakse ja milliseid riske sellega kaasneb.

Mis on Heparin?

Hepariin on looduslikult esinev aine, mis leidub inimese maksas ja kopsudes. Seda kasutatakse meditsiinis selle antikoagulandi ehk vere hüübimist vähendava omaduse pärast. Hepariin aitab vältida verehüüvete teket keha veresoonte sees ja seetõttu on seda kasutatud meditsiiniliselt juba üle 80 aasta. Karelli biokeemikud Erik Jorpes ja Björn Ingelman avastasid hepariini 1916. aastal.

Kuidas Heparin Toimib?

Hepariin inhibeerib trombiini, mis on valk, mis aitab vere hüübimist. Kui trombiini tase kehas on liiga kõrge, võib see põhjustada vere hüübimist, mis võib omakorda põhjustada südameatake, tromboosi ja muid tõsiseid terviseprobleeme. Heparin takistab verehüüvete moodustumist, blokeerides trombiini aktiivsust kehas.

Kasutusvaldkonnad

Hepariini kasutamine on laialt levinud sünnituse ajal. Selle põhjuseks on see, et raseduse ajal naise kehas esineb palju muudatusi, mis võivad põhjustada verehüüvete teket ja sünnitusprotsessis tekkinud vigastused võivad samuti suurendada vere hüübimist. Samuti on hepariini kasutatud südameoperatsioonide ajal.

Hepariin on samuti suurepärane alternatiiv trombolüütilistele ravimitele, mis võivad põhjustada verejooksu ja muid tüsistusi. Hepariinil on väiksemad riskid ja see on seega sobivam süvaveenitromboosi raviks. Hepariini kasutamine on heaks alternatiiviks patsientidele, kes ei talu natuke lihtsamaid ravimeetodeid ja patsientidele, kellel on suurenenud risk verehüüvete tekkeks.

Efektid ja Ohud

Vaatamata sellele, et hepariin on üks meditsiinimaailma ühed enim kasutatud ravimeid, võib selle kasutamine kaasa tuua mõningaid riske. Mõned patsiendid võivad hepariinile allergiliselt reageerida, mis võib omakorda põhjustada tõsiseid komplikatsioone. Samuti võib pikaajaline hepariini kasutamine viia verejooksude tekkeni ja hematoomide tekkimiseni.

Kokkuvõte

Hepariin on meditsiinilisest seisukohast oluline ravim, mis aitab vähendada verehüüvete tekke riski. Heparini kasutatakse sügavalt veenitrombooside raviks ja südameoperatsioonide ajal. Kuigi hepariinil on palju kasutusalasid, võib see kaasa tuua mõningaid riske ja komplikatsioone. Seetõttu peavad arstid alati hindama iga patsiendi seisundit ja ressurssi, enne kui otsustavad, kas kasutada hepariini või mitte.

Veel.