Nullkulu

Nullkulu

mis on hematoom?

Mis on hematoom? Üksikasjalik käsiraamat

Hematoom on tavaline nähtus, mis tekib kehas igapäevategevuste ajal. Kui sa lööd või vigastad end, on suure tõenäosusega, et tekib hematoom. Kuid mis täpselt on hematoomi määratlus ja millised on selle sümptomid, põhjused ja ravi? Sellele ja paljudele teistele küsimustele vastame käesolevas artiklis. Tutvustame sulle hematoomi sümptomeid ja selgitame, kuidas diagnoosida ja ravida hematoomi.

Mida tähendab termin hematoom?

Enne kui süveneme hematoomi sümptomitesse ja ravi, räägime termini hematoomi päritolust. Hematoom tähendab verevalumit või sinikat, mis tekib siis, kui vere hüübimisprotsessis tekivad tõrked. Tulemuseks on vere kogunemine kahjustatud alale, põhjustades valu, turset ja punetust.

Hematoomi tekkepõhjused

Hematoom võib tekkida trauma tagajärjel, nagu kukkumine, löök või õnnetus. Vigastuse korral on vereveresooned kahjustunud, mis põhjustab vere kogunemist kahjustatud piirkonda. Kuid hematoom võib tekkida ka ilma nähtava vigastuseta. Näiteks võib raske füüsiline treening põhjustada mikrovigastusi, mis aitavad kaasa hematoomi tekkele.

Hematoomi sümptomid

Hematoomi sümptomid võivad varieeruda olenevalt vigastuse raskusest ja asukohast. Kuid kõige tavalisemad sümptomid on:

– valu
– punetus
– turse

Kui verevalum on suur, võib see põhjustada hematoomi. Kui hematoom on tekkinud tugeva trauma tagajärjel, võib seda tunda ka kehatemperatuuri tõusuna ja üldise seisundi halvenemisena.

Hematoomi diagnoosimine

Hematoomi diagnoosimiseks võib arst visuaalselt hinnata vigastatud piirkonda. Kui hematoom on väike ja ei põhjusta ebamugavust, võib see iseenesest paraneda. Kuid kui hematoomi sümptomid ei kao mõne päeva jooksul, peaksid inimesed pöörduma arsti poole.

Hematoomi ravi

Hematoomi ravi sõltub selle põhjusest ja raskusest. Kui tegemist on väikese hematoomiga, võib selle paranemist kodus matsutada külma ja kuumaga. Külmapakk aitab alandada turset ja valu, samas kui kuumapiir surub vere välja, et kiirendada paranemise protsessi.

Kui hematoom on suurem, võib arst vajalikuks pidada drenaaži, mis aitab eemaldada vere kogunemised ja vältida tüsistusi. Valu leevendamiseks võib kasutada valuvaigisteid.

Teine hematoomi raviviis on kompressioon. Kui hematoom on tekkinud vigastuse järel, võib arst soovitada elastse sideme kasutamist, mis aitab alandada turset ja parandab vereringet.

Millal peaks pöörduma arsti poole?

Kuigi mõned hematoomid võivad paraneda ise, on oluline pöörduda arsti poole, kui sümptomid ei hääbu ega halvemaks ei muutu. Kui hematoomi tekkele eelneb trauma, kui sellega kaasneb tugev valu, palavik, nõrkus või pearinglus, peaks inimene pöörduma viivitamatult meditsiiniasutusse.

Kokkuvõtteks

Hematoom on veresoonkonna häire, mis tekib vere kogunemisest vigastatud piirkonda. See võib esile kutsuda valu, turset ja punetust. Kuigi enamik hematoomidest paranevad ise, on oluline konsulteerida arstiga, kui sümptomid ei kao. Hematoomi raviviisid hõlmavad külma-kuum-ravikuuri, tihendusravi ja drenaaži.

Veel.