Nullkulu

Nullkulu

mis on hematoloogia?

Hematoloogia valdkond on väga oluline, kuna see uurib vereloomesüsteemi ja selle haigusi. Hematoloogia keskendub vere tootmisele, kvaliteedile ja funktsioonile. Selles artiklis käsitleme hematoloogia erinevaid aspekte, nagu seedetrakti verejooksud, aneemia tunnused, ravi protokollid ja palju muud.

Ülevaade hematoloogiast

Inimese kehas on mitmeid erinevaid rakke ja süsteeme. Üks neist süsteemidest on vereloomesüsteem. Vereringesüsteem koosneb vereplasmast ja vererakkudest. Vererakud on omakorda jagatud kaheks põhirühmaks:
1) Valgeverelibledeks – mis on väga olulised immuunsüsteemi funktsioneerimisele.
2) Punasteks verelibledeks – mis vastutavad hapniku ja süsihappegaasi transportimise eest.

Hematopoeesi protsess on üks vereloomesüsteemi tähtsamaid funktsioone. See toimub luuüdis, kus toimub vereplasma ja vererakkude süntees. Kuna hematopoeesi protsess on väga oluline, on hematoloogid spetsialiseerinud vereloomesüsteemi haiguste diagnoosimisele, ravi ja ennetamisele.

Seedetrakti verejooksu sümptomid ja ravi

Seedetrakti verejooksud on teatud tüüpi kõhuvalu, mis on tavaliselt seotud seedetrakti vigastuse või H. pylori bakteriga. Selle haiguse sümptomiteks on iiveldus, oksendamine, kõhuvalu ja halb hingeõhk. Selle haiguse raskusaste sõltub sellest, kui palju verd patsient kaotab.

Seedetrakti verejooksu raviprotseduurid hõlmavad enamasti üldanesteesiat või piirkondlikku anesteesiat. Kui verekaotus on raske, võib olla vajalik vereülekanne või operatsioon.

Aneemia tunnused ja sümptomid

Aneemia on haigus, mille korral punaste vereliblede arv väheneb. See võib olla tingitud kas liigsest verekaotusest või luuüdi võimetusest toota piisavalt punaseid vereliblesid. Selle haiguse sümptomiteks on väsimus, nõrkus, peapööritus, õhupuudus ja südamepekslemine.

Aneemia diagnoosimiseks tuleb teha vereanalüüs ja läbi viia füüsiline läbivaatus. Ravi sõltub põhjusest, kuid võib hõlmata dieedimuutusi, vitamiine või ravimeid.

Hematoloogia ravi protokollid

Hematoloogia puhul on oluline, et diagnoos oleks täpne ja ravi oleks õigeaegne. Enamikku hematoloogilisi haigusi ravitakse või kontrollitakse kemoteraapiaga. See raviprotseduur hõlmab keemilise ravimi kasutamist, et tappa vähirakke või takistada nende kasvu. Enamik kemoteraapia ravimeid manustatakse intravenoosselt.

Lisaks kemoteraapiale on olemas ka teisi ravi võimalusi nagu näiteks kiiritusravi, operatsioonid, vereülekanded, luuüdi või tüvirakkude siirdamine.

Hematoloogia ja onkoloogia seos

Hematoloogia ja onkoloogia on omavahel seotud. Onkoloogia on meditsiiniline eriala, mis tegeleb kasvajate diagnoosimise, ravi ja ennetamisega. Hematoloogia keskendub samuti kasvajate diagnoosimisele ja ravile, kuid spetsialiseerub vereloomesüsteemi ja sellega seotud haigustega.

Peamine erinevus hematoloogia ja onkoloogia vahel seisneb selles, et hematoloogias on enamik haigusi seotud vere- ja luuüdisüsteemidega, samas kui onkoloogias on haigused seotud peamiselt kasvaja rakkudega.

Kokkuvõtteks

Hematoloogia on meditsiiniline eriala, mis käsitleb vereloomesüsteemi haigusi. See eriala keskendub peamiselt vererakkude tootmisele, kvaliteedile, funktsioonile, samuti haiguste diagnoosimisele ja ravile. Hematoloogia on seotud ka teiste meditsiiniliste erialadega nagu onkoloogia. Selle artikli eesmärk oli tutvustada hematoloogia põhialuseid ja selgitada terminite tähendusi.Eesmärk oligi anda lugejale ülevaade hematoloogia valdkonna erinevatest teemadest. Kokkuvõttes tuleb märkida, et hematoloogia on väga oluline eriala, kuna vereloomesüsteem on inimkeha üks oluline osa.

Veel.