Nullkulu

Nullkulu

mis on haiku?

Mis on haiku?

Haiku on Jaapani päritolu luulevorm, mis sai alguse 17. sajandil. Haiku on tuntud oma lihtsa ja selge sõnumi poolest, mis väljendub vaid kolmes reas. Haiku on tuntud ka selle poolest, et see on mõttetu (mitte absurdsel, vaid olemuselt tähenduseta) ning et selles oleks kujutatud looduse ilu või inimese suhtlemine loodusega. Kui räägime haigustest, loodusloost või keskkonnast, siis haiku on suurepärane viis selle väljendamiseks, sest see võimaldab meil oma mõtted lihtsal, kuid üksikasjalikul viisil välja tuua. Selles artiklis uurime lähemalt just seda, mis on haiku ning miks seda nii palju armastatakse, aga me vaatame ka selle kuulsaid esindajaid ning seda, milliste reeglite järgi see luulevorm kirjutatakse.

Haiku põhiprintsiibid

Haiku vorm on lihtne – see koosneb kolmest eraldi reast. Enamasti on esimene ja kolmas rida 5 silpi pikkad ning teine rida on 7 silpi pikk. Kokku teeb see 17 silpi või moraali. See ei tähenda siiski seda, et haiku peab olema just selles vormis – tegelikult on neile reeglitele loodud erandeid ning kõige tähtsam on selle sõnum ja sisu.

Haiku on tavaliselt seotud loodusega ning sellest ka üks selle vormi olulistest tunnustest. Haiku on tuntud selle poolest, et selles kujutatakse tavaliselt traditsioonilisi Jaapani looduspilte, nagu näiteks kirsiõied, bambusevõsa või merekohin. Haiku on siiski mõnes mõttes tõlgendamise küsimus ning selles võib kujutada ka midagi muud, mis alateadvuses võib mõjutada looduse tajumist.

Haiku on lihtne ja selge – tegelikult peaks see olema puhtalt arusaadav ja sellega kontseptuaalselt seotud tekst. Kuna haiku on lühike, siis selle tekst peaks olema tõhus ning edastama selget sõnumit. Kuid lisaks selgusele on oluline ka see, et haiku peaks olema tundlik ning sisaldama palju emotsiooni.

Haiku tekstid võivad olla lõbusad või traagilised ning neid võib lugeda mitmel tasandil. Hästi kirjutatud haiku võib olla justkui akendest avanev pilt, kust võib vaadata mitmeid hämmastavaid detaile ning sisuliselt kogu looduse ilu. Haiku on tuntud eriti selle poolest, et ta võib tõlgitseda täiesti erinevaid tähendusi erinevatele inimestele, kuid ühine on alati see, et seal on kujutatud looduse ilu.

Haiku kirjutamise nõuanded

Kui Sa oled huvitatud haiku kirjutamisest, siis on mõned olulised soovitused, mida sa võid oma töö juures järgida.

– Järgi traditsioonilist 5-7-5 haiku vormi alguses. Kui Sa oled tugevamat kalduvust näiteks viie või seitse silpi kasutamisele, siis see on üldiselt hea lähtekoht esimese katsena haiku kirjutamisel. Sellele lisanduvad sobivad haiku teksti kontekstualiseerivad või kontrasteerivad kohustuslikud tähendused sõnad. Arvestades, et haiku hääldusse on vaja saada palju infot väheste sõnadega, siis see harjutus võib oluliselt aidata.

– Eelista vaikust rääkimisele ning liigse loendustamise ja dekoreerimise vältimisele. See tähendab, et Sul peaks olema selles teemas ka siiras huvi ning rohkem kui pelgalt tähendus. Kirjuta selliselt, nagu sa räägiksid sõbra või lähedasega.

– Jälgi hooletult, aga siiski on keeruline olla lihtne. Haiku ei tohiks olla “kergemeelne” ning samuti ei ole hea kasutada keerulisi sõnu. Haiku on tuntud selle poolest, et selles peituvad sügavamad tähendused ning seetõttu peaks selle sõnum olema ühtaegu selge ja terviklik.

– Loendu lõdvalt varjestust ning valgust ning ole enesekindel oma tugevuse vajaduses. Haiku rõhutab tavaliselt lõhnasid, nägemisi ja meeli, mis on tavaliselt seotud loodusega. Seda kasutatakse selleks, et luua puhas ning konkreetne tekst, mis keskendub looduse ilule.

Haiku suured meistrid

Haiku meistrid on need, kes annavad oma andeid edasi põlvkonnast põlvkonda ning inspireerivad teisi nende loominguga. Paljud tuntuimad meistrid elasid Jaapanis ning nende inspiratsioon tuli looduse ilust, mida nad ümberringi nägid.

Üks kuulsamaid ja armastatumaid haiku meistreid oli Basho. Seejärel tuleb tema õpilane Buson, kes arendas haikutehnikat veelgi. Haiku on mõne arvates muutunud nii populaarseks tänu neile kahele meistrile ning nende teostele.

Teine meister, kes tuleb mainimist, on Kobayashi Issa. Ta on tuntud eriti selles, et tema loodud haikudes kujutatakse sageli talupoegade elu ning probleeme sellel ajal. Samuti on ta tuntud oma humoorika stiili poolest.

Haiku ja SEO

Haiku kirjutamine võib parandada teie SEO-d. Haiku on lihtne ning tõhus viis, kuidas väljendada keerulisi ideid nii lühidalt kui võimalik. Seda võib kasutada väljavõtete tegemiseks, pealkirjade loomiseks või isegi sotsiaalmeedia postituste jaoks.

Enne, kui Sa hakad haiku kirjutama, mõelda sellele, mis teema Sulle huvi pakub ning kas see teema on seotud ka Sinu sisuvaldkonnaga ning märksõnadega, mida Sa kasutad. Järgides haiku reegleid ning nõuandeid, võiksid Sa kirjutada suurepärase luuletuse, mis sisaldab nii emotsiooni kui ka kontseptuaalset tähendust.

Kokkuvõte

Haiku on Jaapani luulevorm, mis sai alguse 17. sajandil. Selle põhieesmärk on kujutada looduse ilu ning kõiki selle detaile. Haikud koosnevad tavaliselt kolmest reast ja fookuses on selge sõnum ning sisu. Haiku peamine mõte on jagada looduse ilu ning selle kaunitaride rahu ees. Hea mõte on alustada haiku põhiprintsiipide järgi ning järgnevalt lisada sellele sisu ja emotsiooni. Haiku on tugev vahend info edastamiseks tõhusalt ning seega võib see parandada ka Sinu SEO-d.

Veel.