Nullkulu

Nullkulu

mis on haccp?

Mis On HACCP: Kõik, Mida Sa Peaksite Teadma

Kui olete toitlustusettevõtte omanik või töötaja, siis olete tõenäoliselt kuulnud terminit HACCP. Mis aga täpselt on HACCP ja miks see on nii tähtis? Selles artiklis kirjutame põhjalikult HACCP-st, selle ajaloost, tähendusest, rakendamisest ja eelisedest.

Ajalugu ja päritolu

HACCP, mis tähendab hazard analysis and critical control points ehk ohtude analüüsi ja kriitiliste kontrollpunktide süsteemi, loodi 1960. aastatel USA kosmoseprogrammi jaoks. NASA tellis toiduohutusprotokolli, et kaitsta astronaute toidumürgituse ja teiste ohutusprobleemide eest kosmoses.

HACCP kasutuselevõtt laienes varsti toiduainete tööstusse. Aastal 1993 levis USA-s eelkõige hamburgereid müünud restorani kaudu E. coli bakteri põhjustatud rasked haiguspuhangud, mis põhjustasid üle 600 haigusjuhu. See puhang sundis toiduainete tööstust otsima uusi viise toiduohutuse tagamiseks. Toiduohutus ametkondade soovitusel hakati kasutama HACCP standardit ja seda hakati nõudma toiduainete tööstusest üle maailma.

Mis on HACCP?

HACCP on süsteem, mis on välja töötatud selleks, et tagada toidu ohutus, kõrvaldades või minimeerides ohtlikud ained, mis võivad söögist alla sattudes inimestele kahju teha.

HACCP tähendab ühtlasi tootmise, töötlemise, valmistamise, pakendamise, ladustamise, transportimise, müümise ja tarbimise ohutuse haldamise programmi. HACCP-süsteem on loodud selleks, et kaitsta kliente ja ettevõtte mainet.

HACCP-süsteemi rakendamise eesmärk pole aga mitte ainult olemasolevate ohtude analüüsimine, vaid ka uute ohtude ennetamine. Süsteem loob aluse toiduohutuse planeerimiseks ja arendamiseks. HACCP-süsteemi kasutamisel on ka teine eesmärk. Selleks on ettevõtte toodete kvaliteedi tõstmine.

HACCP-protokolli tabel on tavaliselt järgmine:

1) Ohuanalüüsi teostamine.

2) Kriitiliste kontrollpunktide määratlemine.

3) Kontrollimeetmete määramine.

4) Kontrollimeetmete rakendamine.

5) Kontrollimeetmete tõhususe hindamine.

6) Regulaarne süsteemi läbivaatamine.

See protsess rakendatakse kõigis ettevõtte tootmisfaasides, alates kogu tarneahela ohuanalüüsist kuni lõpptarbimiseni. HACCP töötab kohaliku tervishoiuameti järelevalve all.

HACCP-i rakendamine

HACCP-i rakendamine seisneb ohtude identifitseerimises, nende kriitiliste kontrollpunktide määratlemises ja kontrollimeetmete rakendamises nendes punktides. HACCP annab selged suunised toiduohutuse parandamiseks. See hõlmab toidu kasvatamise, töötlemise, hoiustamise, transportimise ja tarbimise ohtu.

HACCP-süsteemi eesmärk on vähendada toiduainete saastumise ohtu, vältida toodete kahjulikke reaktsioone, samuti punetist, keemilisi reaktsioone, mis soodustavad mikroobide kasvu, limaskestadesid ja funktsionaalseid häireid.

HACCP-i eelised

HACCP-süsteemi eelised on ilmsed: toiduohutuse parandamine ja kliendikaitse. Nii võimaldab HACCP ettevõtetel parandada oma kvaliteedistandardeid. HACCP kontrollib lisaks kasutatavate materjalide puhtust ja ohutust, taaskasutamise võimalusi, infoliikumist, temperatuuri jälgimist, töötajate koolitust ja tsükli kontrolli.

HACCP aitab vältida ooktsiide, mis on ohtlikud osakesed, mida toiduaines esineb. Kui keerukas toiduaine on, seda suurem on ka kaitse, mida HACCP annab. Seega on see eriti kasulik toiduainetööstusele.

Kokkuvõte

Toiduohutus on kriitiline ettevõtte kasvatamiseks ja sektori arenguks. Loodetavasti andis see artikkel teile hea ülevaate HACCP süsteemi rakendusest, eelistest ja tähendusest. HACCP peab olema teie toiduainetööstuse oluline kriteerium. HACCP nõuded peaksid olema osa teie toiduohutuskontrolli plaanist.

Sissejuhatus
Ajalugu ja päritolu
Mis on HACCP?
HACCP-i rakendamine
HACCP-i eelised
Kokkuvõte

Veel.