Nullkulu

Nullkulu

mis on gluteenivaba?

Mis on gluteenivaba?

Kui olete viimastel aegadel lugenud tervislikest toitumis- ja elustiili valikutest, siis olete tõenäoliselt kuulnud gluteenivabast dieedist. Gluteenivaba dieet on toitumisviis, mille käigus ei süüa gluteeni, valgutüüpi, mis leidub nisus, odras ja rukkis. Selles artiklis uurime, miks inimesed otsustavad gluteenivaba dieedi kasuks ja miks see võib olla kasulik tervisele.

Miks valida gluteenivaba dieet?

Inimesed valivad gluteenivaba dieeti erinevatel põhjustel. Mõned inimesed on diagnoositud tsöliaakiaga, autoimmuunhaigusega, mis kahjustab peensoole limaskesta pärast gluteeni söömist. Tsöliaakia võib põhjustada seedehäireid, kaalukaotust, väsimust ja isegi vähki. Selliste inimeste jaoks on gluteenivaba dieet eluliselt tähtis.

Teised inimesed võivad olla tundlikud gluteeni suhtes, mis võib põhjustada sümptomeid nagu puhitus, seedehäired ja nahaprobleemid. Neil võib olla NCGS (mitte-tsöliaakia glutenaat tundlikkus).

Lisaks valivad mõned inimesed gluteenivaba dieedi, et toetada oma tervist ja heaolu. Nad usuvad, et gluteeni vältimine aitab neil kaotada kaalu, parandada seedimist ja suurendada energiatasemeid.

Millised toidud sobivad gluteenivabaks dieediks?

Kuigi gluteeni leidub paljudes toitudes, on palju erinevaid toite, mis sobivad gluteenivabaks dieediks. Mõned neist hõlmavad:

– Täisterariisi, quinoat ja kaeratangud
– Köögiviljad ja puuviljad
– Liha ja mereannid
– Pähklid ja seemned

Toiduainete teave (per 100g):

– Maisitärklis – 364 Kcal (100g)
– Riisijahu – 366 Kcal (100g)
– Tatarjahu – 349 Kcal (100g)
– Amaranth – 371 Kcal (100g)
– Quinoa – 368 Kcal (100g)
– Kaer – 323 Kcal (100g)
– Kartulitärklis – 345 Kcal (100g)

Gluteenivabade toitude tarbimisel võite olla kindel, et teie toitumine on tervislik ja tasakaalustatud.

Mis on gluteeni mõju tervisele?

Gluteeni mõju tervisele on erinevaid seisukohti. Mõned inimesed usuvad, et gluteeni vältimine võib parandada seedimist ja vähendada seedeprobleeme. Teised usuvad, et gluteen võib olla tervisele kasulik ja pakub energiat ning toitaineid.

Tunnustatud toitumisspetsialistid on ühel meelel, et gluteen pole tervislikule inimesele kahjulik. Tegelikult sisaldavad paljud toitained, nagu täisteraviljad, toidust kasu saamiseks rohkelt gluteeni. Küll aga on tsöliaakiahaigete puhul gluteen äärmiselt ohtlik.

Kes peaks vältima gluteeni?

Kui teil on diagnoositud tsöliaakia, peate gluteeni täielikult vältima, kuna see võib kahjustada teie seedetrakti. Kui teil on NCGS, tuleks kaaluda gluteeni vältimist oma sümptomite leevendamiseks. Kõik inimesed, kellele ei ole diagnoositud tsöliaakiat ega NCGS-i, võivad süüa gluteeni.

Kokkuvõte

Kokkuvõttes on gluteenivaba dieet tervislik valik neile, kellele on diagnoositud tsöliaakia või kes on gluteeni suhtes tundlikud. Kui teil pole diagnoositud tsöliaakia ega NCGS-i, ei pea te gluteeni vältima. Siiski on palju tervislikke toite, mis sobivad gluteenivabaks dieediks, nagu puuviljad, köögiviljad, liha ja mereannid. Valik on sinu – konsulteeri oma arstiga, et teha teadlikke valikuid ja tagada, et teie dieet on tervislik ja tasakaalustatud.

Veel.