Nullkulu

Nullkulu

mis on gluteenitalumatus?

Mis on gluteenitalumatus?

Gluteenitalumatus on seisund, milles inimese immuunsüsteem tekitab vastuseid gluteeni valgu suhtes, mida leidub nisu, odra ja rukki terades. See seisund võib põhjustada seedetrakti probleeme ja muid terviseprobleeme. Sellisel juhul peab inimene sööma gluteenivabalt.

Mis on gluteen?

Gluteen on valk, mida leidub nisu, odra ja rukki terades. See on vastutav nende teraviljade taignale elastsuse ja tekstuuri andmise eest ning sageli leidub seda ka paljudes toodetes, nagu küpsised, pasta, leib ja rohkem.

Mis on gluteenitalumatus ja milliseid sümptomeid see põhjustab?

Gluteenitalumatus on immuunsüsteemi vastus gluteenile, mis võib põhjustada erinevaid sümptomeid. Need sümptomid võivad varieeruda sõltuvalt gluteeni kogusest, mida inimene sööb, samuti muudest teguritest.

Mõned sümptomid, mis võivad viidata gluteenitalumatusele, võivad hõlmata järgmist:

– Seedeprobleemid, nagu kõhulahtisus, kõhukinnisus, kõhuvalu ja iiveldus
– Punetus, paistetus ja valulikkus liigestes
– Peavalud ja migreenid
– Väsimus ja unisus
– Nahaprobleemid, nagu lööve ja ekseem
– Kognitiivsed probleemid, nagu segasus ja keskendumisraskused
– Käitumisprobleemid, nagu ärrituvus ja depressioon

Kuidas tuvastada gluteenitalumatust?

Gluteenitalumatuse diagnoosimiseks on olemas mitmeid teste. Arst võib teha vereanalüüsi, et kontrollida teatud antikehade taset, mis võivad viidata gluteenitalumatusele. Teine võimalus on teha soolestiku biopsia, mis hõlmab väikese tüki soole limaskesta eemaldamist ja selle uurimist, et näha, kas seal on kahjustusi, mis on seotud gluteenitalumatusega.

Kuidas toimida gluteenitalumatusega?

Kui teil on diagnoositud gluteenitalumatus, peate sööma gluteenivabalt. See tähendab, et peaksite vältima nisu-, odrapõhist ja rukkitoitu. Õnneks on saadaval palju gluteenivabu toiduaineid, nagu riis, kartul, mais ja tatar. Samuti on palju gluteenivabu alternatiive tavapärastele toiduainetele, näiteks gluteenivaba pasta ja saia.

Kokkuvõte

Gluteenitalumatus on seisund, mis võib põhjustada erinevaid sümptomeid, nagu seedeprobleemid, nahaprobleemid ja kognitiivsed probleemid. Diagnoosimiseks on olemas mitmeid teste ja gluteenivabalt toitumine on parim viis sellega tegelemiseks. Oluline on meeles pidada, et gluteenivabade alternatiivide olemasolul võib gluteenivabalt toitumine olla suhteliselt lihtne ja maitsev.

Veel.