Nullkulu

Nullkulu

mis on folliikul?

Mis on folliikul?

Folliikul on tuntud kui graafne folliikul ja see on munasarjas asuv küpsenud munarakk. Seda nimetatakse ka folliikuliks, kuna see on spetsiifiline anatoomiline struktuur.

Folliikul koosneb munarakust ja sidekoe kihist, mis on täidetud vedelikuga. See kasvab ja areneb munasarjas menstruaaltsükli ajal.

Folliikulid võivad ulatuda suurusega 2-2,5 cm ning mida suurem on folliikul, seda suurem on tõenäosus, et rakkude ovulatsioon ehk vabanemine toimub munasarjast.

Follikulogenees on protsess, mida nimetatakse folliikulite arendamiseks. Seda protsessi mõjutavad tavaliselt naise hormoonid.

Folliikulite kvaliteet ja kogus munasarjas võivad olla põhjuseks, miks naised on viljatud. Seega on folliikulite jälgimine, viljakustesti sooritamine ning viljakusravi võtmekomponendid.

Folliikulite võimalikud häired

Folliikulite areng võib olla häiritud. Need häired võivad põhjustada probleeme ovulatsiooni ja viljatusega. Näiteks kui folliikul ei küpse piisavalt, siis võib ovulatsioon ebaõnnestuda.

Polütsüstiliste munasarjade sündroomi korral võib esineda väga suur hulk väikeseid folliikuleid, mis takistavad ovulatsiooni. Samuti võib munasarjade anomaaliumide korral esineda vähene arv folliikuleid, millest ükski ei küpse munarakuks.

Folliikulit stimuleeriv hormoon ja viljakusravi

Folliikulit stimuleeriv hormoon (FSH) on hormoon, mis aitab kaasa follikulogeneesi protsessile. See hormoon on tavaliselt võtmetegur, mida arstid jälgivad viljakustesti ja viljakusravi ajal.

Viljakusravi protsess hõlmab tavaliselt folliikulite stimulatsiooni. See on protsess, mida kasutatakse viljatuse korral. See protseduur hõlmab hästi mõõdetud FSH-doseerimist, mis aitab stimuleerida folliikuleid. See võib põhjustada mitme folliikuli kasvu, mis võiksid vabastada küpsenud munad ning suurendada raseduse tõenäosust.

Lõppmõtted

Folliikulid on kriitilised ovulatsiooni ja viljakuse juures. Nende jälgimine ja viljakusravi saavad aidata naisi, kellel on raskusi raseduse saavutamisel. Rikas mõistmine ja teadmised folliikulite kohta aitavad nendega seotud probleeme lahendada.

On palju diagnoosimis- ja ravivõimalusi, mis võivad põhineda folliikulite stimuleerimisel. Seega on võimalik leida lahendus probleemidele, mis on seotud mitteviljakuse peamise põhjuse – folliikulite puudumisega.

Veel.