Nullkulu

Nullkulu

mis on euribor?

Mis on Euribor?

Euribor on Euroopa rahaturu viide, millega määratakse euroala pangalaenude intressimäärad. See on üks enimkasutatav viide intressimäär maailmas, mida kasutavad tavaliselt Euroopa pangad, et seada intressimäärad pangalaenudele ja hoiustele. Euribor hinnang põhineb kindlal meetodil, millele järgneb ajakohastus, mis võimaldab sellel pidevalt muutuda vastavalt turu tingimustele. Euribori mõistmine on oluline inimestele, kes soovivad võtta laene või hallata oma hoiuseid Euroopas, eriti neile, kes on seotud rahvusvaheliste laenudega.

Algselt loodud Saksa pangandusasutuste poolt 1999. aastal, asendas Euribor varem kasutatud FIBOR-i ja EURO-IBOR-i viiteintressimäärad. Alates sellest ajast on Euribor muutunud Euroopa laenuandluses väga populaarseks intressimäära alusel, ning see on muutunud rahvusvahelistel turgudel üheks levinumaks intressimäära viidete allikaks.

Kuidas Euribor töötab?

Euribori väärtus sõltub kapitaliturgudel toimuvast ning kajastab intressimäära, milleks on kauplemise käigus tehtud tehingute pealt tõhusalt kaubeldud teatud ajavahemikul teatud kindlas valuutas. Näiteks kui valuutapaar on euro-dollar, siis on Euribori aluseks euro intressimäär dollaritega. Kuna Euribor on seotud laenude intressimääradega, hinnatakse selle põhjal tavaliselt laenude õiglast määra.

Igal päevakassel tööpäeval avaldab Euroopa Pangandusasutuste Keskus kindla aja jooksul Euribori viitenumbrite tabeli, mis näitab intressimäära EURIBOR-ist.

Tabelis on kokku 8 erinevat perioodi, milleks Euribori väärtus kajastatakse, need varieeruvad ühest nädalast kuni 12 kuuni. Selle järgi on laenupakkujatel lihtne pakkuda klientidele õiglast hinda konkureerides selliselt mõistliku laenuintressiga.

Mis on Euribori kasutamine?

Euriborit kasutatakse laialdaselt pangalaenude ja muude finantsteenuste puhul. Kuna Euriborit kasutatakse laialdaselt finantstööstuses, on see Trillioni dollarit väärt. Euribor on Euroopa krediidi ja hoiuste intressimäära peamine allikas, mis muudab selle oluliseks muutuja kõigile, kes on seotud Euroopa laenude ja hoiuste kõrvuti korraldamisega.

Eesti Euroopa pankades müüdav EUR laen on näide sellistest laenudest. See on laen, mille on võtnud eestlane sellepärast, et Euroopa pangad ei ole nii kallis krediteerimiseks kui Eesti pangad, mistõttu laenupakkujad saavad laenu võimaluse pakkuda filiaalides teatud riikides.

Euriborit kasutatakse ka väljaspool Euroopat. Paljudel juhtudel on Euribor Euroopa laenude viide erinevates muudes piirkondades, näiteks Euroopa Liidu välisriigid, ja seal kajastuvad sellele vastavad intressimäärad. Ühesõnaga Euribor on kapitalituru viide, EKP otsused on sellele mõju avaldamisel olulised, Euriborit kajastuvad intressimäärad muutuvad vastavalt seekord EKP otsustele.

Kokkuvõtteks, Euribor on üks kõige laiemalt kasutatavaid intressimäära näitajaid maailmas, mis võimaldab pangalaenude võtmiseks konkurentsivõimelist intressimäära. Euribor on Euroopa Pangandusasutuste Keskus, mis pakub Euroopa tuge laenuandmise ja hoiuste korraldamise võimalustele. Euribor on kasulik nii ettevõtetele kui ka eraisikutele, kes võtavad laenu Euroopas ning hoiustavad oma raha Euroopa pangas.

Veel.