Nullkulu

Nullkulu

mis on etf?

Mis on ETF: kõik, mida pead teadma
Üha enam inimesi investeerib oma raha börsil kaubeldavatesse fondidesse (exchange-traded fund ehk ETF). Kuid mis need ETF-id täpselt on ja miks need nii populaarsed on? Käesolevas artiklis uurimegi seda teemat põhjalikumalt, kirjeldame ETF-ide eeliseid ja puudusi ning selgitame, kuidas oma raha investeerimisel ETF-idesse alustada.

Mis on ETF?
Exchange-traded fund ehk ETF on finantsinstrument, mis koosneb mitmetest erinevatest varaklassidest, nagu näiteks aktsiad, võlakirjad ja muud investeerimisfondid. ETF-id võimaldavad investoritel osta ja müüa varaklasside korvi, ilma et nad peaksid iga varaklassi eraldi ostma ja müüma, mis võib olla kulukas ja ajaliselt nõudlik.

ETF-id toimivad sarnaselt aktsiatele, kuna neid saab kaubelda börsil. Tavaliselt kulub ETF-i ostuks ja müügiks vaid mõni minut ja tehingud toimuvad otse börsil, mis tähendab, et sa ei pea isegi oma kohalike pangakontorite kaudu minema. Samuti saab ka ETF-idega kaubelda pea igal ajal, mitte ainult börsipäevadel.

ETF-ide eelised
ETF-idel on palju eeliseid, sealhulgas:

1) Madalamad kulud. Kuna ETF-id investeerivad mitmetesse varaklassidesse korraga, on nende kulud tavaliselt madalamad kui traditsioonilistel fondidel.

2) Mitmekülgsus. ETF-id võimaldavad investoritel investeerida paljudesse erinevatesse varaklassidesse. Samuti võimaldavad ETF-id investoritel investeerida mitmesse erinevasse sektorisse korraga, mitte ainult ühte eraldi.

3) Lihtne kaubeldavuse. ETF-id saab lihtsalt ja kiiresti oma vahendusfirma kaudu osta ja müüa. Seda saab teha telefoni või arvuti kaudu, kuna nad kaubeldakse börsil.

4) Maksueelne käibemaksu tasu. Kuna ETF-id kaubeldakse keskeltläbi nagu aktsiad, saab neid osta ja müüa ilma tasumata maksueelset käibemaksu.

ETF-ide puudused
ETF-idel on ka oma puudused, nagu näiteks:

1) Riskid. ETF-id ei ole immuunsed varaklasside langusest. Börsil kaubeldavad fondid võivad olla volatiilsed ja kaotada oma väärtuse kiiresti.

2) Vähem spetsiifilised. Sarnaselt teistele fondidele ei pruugi ETF-id olla piisavalt spetsiifilised, mis võib tähendada, et investoritel ei õnnestu saavutada investeeringu eesmärki.

3) Kauplemiskulud. ETF-id nõuavad kauplemiskulude tasumist. Lisaks võivad kauplemissüsteemid ja väljad olla keerulised ning raskesti mõistetavad, eriti uutele investoritele.

Kuidas ETF-idesse investeerida?
Kui soovid investeerida oma raha ETF-idse, peaksid kaaluma mitmeid tegureid:

1) Tee kodutööd. Enne investeerimise alustamist peaksid täpselt teadma oma investeerimise eesmärki, teavet varaklasside kohta, mida soovid osta, ja oma investeerimise aega.

2) Vali õige ETF. ETF-i valimisel on oluline kaaluda mitmeid tegureid, sealhulgas varaklasside valikut, investeerimisstrateegiat ja kulukvooti.

3) Ava investeerimiskonto. ETF-idesse investeerimiseks peate avama investeerimiskonto oma vahendusfirma kaudu.

4) Tasakaalusta oma investeeringuid. Oma portfelli tasakaalustamiseks võiksite kaaluda erinevate ETF-ide ja varaklasside ostmist.

Kokkuvõte
Kokkuvõttena võib öelda, et ETF-id on boonuseks praegustele ja potentsiaalsetele investoritele. Need pakuvad madalamaid kulusid, mitmekülgsust ja lihtsamat kauplemissüsteemi kui traditsioonilised fondid. Kuigi ETF-idel on ka oma puudused, võivad need sobida nii uutele kui ka kogenud investoritele. Kui soovite investeerida ETF-idesse, tuleks teil teha hoolikalt kodutööd enne investeerimist, et tagada oma investeerimise edu.