Nullkulu

Nullkulu

mis on epo?

Mis on EPO?

EPO ehk erütropoetiin on hormoon, mis toodetakse organismis ja reguleerib punaste vereliblede tootmist. See on väga oluline protsess, sest punased verelibled sisaldavad hemoglobiini ja transpordivad hapnikku kehasse. Kui organismis on ebapiisavalt punaseid vereliblesid või hemoglobiini, võib esineda aneemiat ning selle tagajärjel võib olla organismile ohtlik.

EPO tootmist stimuleerib neerupealiste toodetav hormoon erütropoetiini. Kui organismis on vähe hapnikku, siis suurenenud erütropoetiini tootmise tõttu suureneb ka punaste vereliblede tootmine. EPO-d kasutatakse ka ravimina sellistele haigustele nagu aneemia ning neeru- ja vähiraviju koosmõju korral.

Kuna EPO-d saab sünteesida ka laboratoorselt, siis on see saanud suure tähtsuse spordis. Nimelt on EPO kasutamine keelatud ning selle eesmärk on suurendada sportlaste vastupidavustreeningutel tõsiselt. Kuid EPO kasutamine on ohtlik ning võib põhjustada palju terviseprobleeme.

Kui EPO-d kasutatakse liiga palju või sageli, siis võib see tekitada kehas liiga palju punaseid vereliblesid ning see võib põhjustada vereklompe, mis võivad olla ohtlikud. Samuti võib EPO kasutamine põhjustada palavikku, iiveldust, oksendamist ning kõhuvalu.

Kokkuvõte

EPO ehk erütropoetiin on organismis produtseeritav hormoon, mis stimuleerib punaste vereliblede tootmist ning on seega organismi vastupidavuse jaoks väga oluline. Kuid EPO-d kasutatakse ka ravimina ning sportlaste seas on see keelatud, kuna selle eesmärk on suurendada jõudlust. Kui EPO-d kasutatakse liiga sageli või palju, siis võib see põhjustada terviseprobleeme, seega tuleb olla EPO kasutamisel ettevaatlik.

Veel.