Nullkulu

Nullkulu

mis on emakell?

Mis on emakell: Kõik, mida peate teadma

Emakell ehk menstruaaltsükkel on naise reproduktiivsüsteemi osa, mis toob kaasa muna küpsemise ja seejärel munaraku vabanemise emakast, kui viljastumist ei toimu. See protsess kordub tavaliselt iga kuu ja on seotud hormoonide tasakaaluga naise kehas.

Kui olete naine, oleks kasulik teada, kuidas teie keha töötab. Menstruaaltsükli mõistmine on oluline mitte ainult günekoloogiliste probleemide ennetamiseks, vaid ka rasestumisvõimaluste hindamiseks.

Selle artikli eesmärk on anda teile põhjalik ülevaade emakellast, kuid kasutades lihtsat ja arusaadavat keelt.

Menstruaaltsükkel ja hormoonid

Menstruaaltsükli esimeses faasis (tsükli alguses) vabastab ajuripats folliikuleid stimuleerivat hormooni (FSH), mis soodustab munasarjades folliikulite kasvu. Folliikul on väike vesiikul (mull), mis sisaldab munaraku.

Samal ajal eritavad munasarjad östrogeeni, mis põhjustab emaka limaskesta paksenemist, aidates seega kaasa munaraku implanteerimisele, kui viljastumine toimub.

FSH tase langeb veidi enne tsükli keskel, kui östrogeeni tootmine saavutab oma tippu. Seejärel tõuseb luteiniseeriv hormoon (LH) tase, mis stimuleerib domineerivat folliikulit vabanema munaraku, mida nimetatakse ovulatsiooniks.

Pärast ovulatsiooni moodustab folliikul koos munaraku vabastamisega ka kollaskeha. Kollaskeha muundab östrogeeni progesterooniks, mis aitab ette valmistada emaka limaskesta viljastamiseks.

Kui viljastumist ei toimu, langeb östrogeeni ja progesterooni tase järsult ning seejärel algab uus tsükkel.

Emakella kestus

Iga naise menstruaaltsükkel on tema jaoks unikaalne. Tüüpiline tsükkel kestab umbes 28 päeva, kuid see võib ulatuda ka 21-35 päevani. Tsükli pikkus võib erineda ja see sõltub naise bioloogilisest kellaajast, geneetilistest teguritest, kaalust, toitumisest ja elustiilist.

Menstruaaltsükli faasid

Menstruaaltsükli nelja faasi ajal toimuvad naise kehas muutused. Need faasid on: menstruaaltsükli esimene faas, follikulaarne faas, ovulatoorne faas ja luteaalne faas.

Esimeses faasis on emaka limaskest juba hakanud eralduma ja selle väljub veri ja lima. See kestab tavaliselt kolm kuni seitse päeva.

Follikulaarses faasis on munasarjad arendamisel folliikulid.

Ovulatoorne faas on kõige lühem faas, mille tõttu munarakk vabanenud.

Luteaalfaas algab pärast ovulatsiooni ning kollaskeha hakkab progesterooni tootmise kaudu ette valmistama emaka seina viljastamiseks.

Menstruaaltsükkel ja viljastumine

Emakella faaside jälgimine on oluline raseduse ajal; üks naine võib rasestuda ainult ovulatoorsel faasis, mis kestab ühe päeva ja mida on raske varajases staadiumis täpselt kindlaks teha.

Raseduse ajal langeb menstruaaltsükkel peatub ja munarkadu ei toimu. Paaril, kes proovivad rasestuda, on kasulik jälgida menstruaaltsükli faase, et planeerida viljastumine.

Kokkuvõte

Emakella mõistmine on oluline iga naise tervise seisukohalt. Menstruaaltsükli jälgimine ja menstruaaltsükli faaside mõistmine aitab teil jälgida tervist ja planeerida rasedust.

Mida peate meeles pidama: menstruaaltsüklil on neli faasi: esimene faas, follikulaarne faas, ovulatoorne faas ja luteaalne faas. Menstruaaltsükkel on individuaalne ja kestab tavaliselt 21-35 päeva. Menstruaaltsükli jälgimine aitab planeerida rasedust.

Loodame, et see artikkel aitab teil mõista emakella paremini. Kui teil on mingeid täiendavaid küsimusi või kahtlusi, siis ärge kartke küsida arstilt või meditsiiniasutuselt lisateavet.

Veel.