Nullkulu

Nullkulu

mis on dopamiin?

Mis on dopamiin?

Dopamiin on looduslik neurotransmitter – kemikaal ajus, mis aitab reguleerida inimese liikumist ja emotsionaalset tervist, samuti on seotud aju premeerimise ja motivatsiooniga. Dopamiini rolli uurimine ajus on olnud üks peamisi teadusvaldkondi, mis on seotud õnne, sõltuvuse, armumise ja paljude muude psühholoogiliste aspektidega.

Dopamiini funktsioonid

Dopamiin toimib premeeriva kemikaalina ajus, mis vabaneb näiteks siis, kui inimene sööb midagi, mis on talle maitsev, teeb treeningut või saavutab sihti. Dopamiini vabanemine ajus annab inimesele heaolutunde ja motiveerituse jätkata premeerivat käitumist edasi. Samuti on dopamiin aine, mis aitab inimestel tunda armumist ja muudab inimese võimeliseks saavutama eesmärke.

Dopamiinil on ka oluline roll motoorika kontrollimisel, mis tähendab, et see kemikaal võib aidata juhtida inimese liikumist koordineeritult. Dopamiini taseme muutus võib põhjustada Parkinsoni tõbe või muuta inimese käitumist impulsiivseks või agressiivseks.

Dopamiini funktsioonid on olulised inimese heaolu osas, kuna selle vähenemine võib põhjustada depressiooni, siis kui dopamiin tase tõuseb, siis see võib viidata kõrgele stressitasemele.

Milles sisalduvad dopamiini?

Ettevõtmiste või tegevuste, mis suurendavad dopamiini taset ajus, kindlaks tegemiseks võib esineda raskusi, siiski on teada, et dopamiini saamiseks on oluline saada piisavalt toitaineid, nagu valk, türosiin ja fenüülalaniin. Need toitained võivad aidata sünteesida dopamiini ajus. Samuti võib treening stimuleerida dopamiini sünteesi ajus, kuna kehaline aktiivsus on seotud motivatsiooni suurenemisega ja heaolutunde tekitamisega.

Millised on dopamiini häired?

Dopamiini taseme muutumine ajus võib põhjustada mitmesuguseid psüühilisi häireid, sealhulgas depressiooni, Parkinsoni tõbe, bipolaarset häiret ja skisofreeniat.

Üheks kõige tuntumaks neuroloogiliseks häireks, mis muudab dopamiini taset ajus, on Parkinsoni tõbi. See haigus põhjustab dopamiini taseme vähenemist ajus, mis võib põhjustada liikumise või motoorika häireid, nagu treemor, lihaste jäikus ja värisemine. Selle haiguse ravi hõlmab dopamiini taseme tõstmist ajus dopamiinipreparaatidega.

Bipolaarne häire on teine psüühiline haigus, mis võib põhjustada dopamiini taseme muutusi ajus. See haigus võib põhjustada nii depressiooni kui ka meeleolu kõikumisi, mis võivad seostuda dopamiini tasemete varieerumisega ajus.

Skisofreenia on teine ​​psüühiline häire, mille puhul dopamiini tase ajus mängib rolli. Skisofreenia korral on oluline liiga suur dopamiini kogus ajus, mida võib seostada sageli esinevate kuuldelugude või hallutsinatsioonidega.

Kokkuvõte

Dopamiin on neurotransmitter, mis on seotud inimese liikumise, emotsionaalse tervise, premeerimise ja motivatsiooniga. Dopamiini taset saab suurendada toitumise ja treeninguga ning dopamiini vähendavad närvihaigused nagu Parkinsoni tõbi, bipolaarne häire ja skisofreenia. Dopamiini häired võivad mõjutada sageli kognitiivset tõhusust, emotsioone ja kehalist tegevust.

Veel.