Nullkulu

Nullkulu

mis on dekstroos?

Mis on dekstroos: Kasulikud faktid

Dekstroos on üks kõige tavalisemaid mono- ja disahhariide. See on looduslik suhkur, mida leidub taimede, loomade ja inimeste organismides. Dekstroos või glükoos on energiaallikas, mida rakud kasutavad eluliste protsesside jaoks. Seda saab tööstusprotsessides kasutada ka magustajana või stabilisaatorina.

Käesolevas artiklis vaatleme dekstroosi päritolu, struktuuri, tüüpe, funktsioone, kasutamist ja kõrvaltoimeid.

Mis on dekstroos?

Dekstroosi tuntakse ka kui viinamarjasuhkrut. See on värvitu kristalliline pulber, maitseküllane ja kergesti lahustuv vees. Dekstroosi leidub looduslikult paljudes puuviljades, marjades ja mesindussaadustes. See on ka piimasuhkru (laktoosi) koostisosa.

Dekstroosi võib saada tärklise hüdrolüüsi teel. Selleks kasutatakse ensüümi amülaasi, mis lagundab tärklise väiksemateks suhkrumolekulideks, sealhulgas dekstroosiks. Tärklis võib olla saadud erinevatest taimedest nagu mais, kartul, oder, riis jne.

Dekstroosi struktuur

Dekstroosi keemiline valem on C6H12O6. See kuulub monosahhariidide hulka, mis tähendab, et see koosneb ainult ühest suhkruühikust. Dekstroosi struktuur on ringikujuline ja selle keemiline nimetus on glükoos.

Dekstroos kuulub ka aldohexohexoses’e, kuna sellel on kuus süsinikuaatomit, üks aldehüüdrühm ja viis hüdroksüülrühma. See tähendab, et dekstroosil on kuus süsinikuaatomit, mis on hargnenud erinevate funktsionaalsete rühmadega.

Dekstroosi tüübid

Dekstroosi võib leida erinevates vormides, sealhulgas riisidekstroos, maisidekstroos, puuviljadest saadud dekstroos jne. Need erinevad oma allikate ja tükeldamisprotsesside poolest, mis võivad muuta lõpliku dekstroosi molekulaarstruktuuri.

Riisidekstroos on saadud riisist. See on läbipaistev pulber, millel on neutraalne maitse. Maisidekstroos on saadud maisitärklisest. See on magus, maitsekas ja tihe vedelik, mida kasutatakse suupistete valmistamisel. Puuviljadest saadud dekstroos on saadud puuviljade nagu viinamarjade, õunte jne hüdrolüüsil.

Dekstroosi funktsioonid

Dekstroos on inimorganismide jaoks elulise tähtsusega. See on peamine energiaallikas, mida rakud kasutavad ATP (adenosiintrifosfaadi) tootmiseks. ATP on energiakandja, mis vastutab raku ainevahetuse toimimise eest.

Dekstroos on ka lahutamatu osa inimorganismide süsivesikutest. Süsivesikud on olulised keha funktsioonide jaoks, sealhulgas seedimine, ainevahetus, energiatootmine ja kasv.

Dekstroosi saab kasutada ka tööstuslikult. Magusainena kasutatakse dekstroosi tihti toiduks ja jookideks. Tööstuslikus tootmises kasutatakse dekstroosi stabilisaatorina, et parandada toodete säilivusaega ja struktuuri. See on leidnud laialdast kasutamist ka meditsiinis ja rinnapiimasegus.

Mis on dekstroosi kõrvaltoimed?

Nagu igat muud toidulisandit, võib ka dekstroosil olla kõrvaltoimeid. Kõige tavalisem kõrvaltoime, mida teatavad mõned inimesed, on hüpoglükeemia ehk madal veresuhkur. See võib põhjustada erinevaid sümptomeid, nagu pearinglus, näljatunne, higistamine, ärrituvus ja peavalud.

Lisaks võib dekstroosi liigne tarbimine põhjustada ka kehakaalu suurenemist ja suurendada diabeedi riski. Kui teil on kõrge veresuhkur või diabeet, on soovitatav piirata oma dekstroosi tarbimist.

Kokkuvõte

Dekstroos ehk glükoos on loomulik suhkur, mida leidub loomade, taimede, inimeste ja mesindussaadustes. Dekstroos on peamine energiaallikas, mida rakud kasutavad ATP tootmiseks. Seda saab kasutada ka magusainena toidu ja jookide jaoks.

Dekstroosil on erinevaid vorme, mis erinevad allikatest ja tükeldamisprotsessist. Kõige tavalisemad vormid on maisidekstroos ja riisidekstroos. Kuna dekstroosil on kõrvaltoimeid, tuleks tarbimist piirata, kui teil on kõrge veresuhkur või diabeet.

Lühidalt öeldes on dekstroos glükoosi tüüp, mis on tähtis energiavarustaja inimkeha jaoks. Seda saab tavaliselt kergesti leida mitmesugustest toitudest, kuid peate meeles pidama, et dekstroosi tarbimist tuleks piirata, kui teil on diabeet või kui teil on tundlikkus glükoosi suhtes. Siiski, kui seda kasutatakse mõõdukalt, võib see olla kasulik süsivesikute allikas energiatase tõstmise hooneks.

Veel.