Nullkulu

Nullkulu

mis on büügelprotees?

Mis on büügelprotees: kõik, mida sa sellest teadma pead

Büügelprotees on hambaravi valdkonnas laialt levinud omistus ning aitab probleemsete hammaste ravis. Käesolevas artiklis käsitleme üksikasjalikult, mis on büügelprotees, millal seda kasutatakse, milliseid erinevaid tüüpe on olemas, protseduuri keerukust ja selle ohutust. Me alustame sellest, mis on büügelproteesi definitsioon ja millal seda kasutatakse.

Definitsioon

Büügelprotees on seade, mis valmistatakse kas plastikust, metallist või nende kahe kombinatsioonist. See kinnitub hammaste külge ja sobib nii, et kõik hambad oleks hästi kinnitatud, sel viisil parandades nende vormi ja suurust. Tavaliselt nimetatakse büügelproteesi ka hambumusproteesiks, kuna see aitab muuta hammaste paigutust ja suunata neid üksteise suhtes õigesse asendisse.

Millal kasutatakse büügelproteesi?

Büügelproteesi kasutatakse siis, kui hambaraviarst leiab, et patsiendil on vaja korrigeerida hambaridade vormi ja asendit. See on patsientidele kasulik, kellel on järgmised probleemid:

– Ebasümmeetriline hammustus: hambad on valesti paigutatud
– Lõuapiirkonna anomaaliad: sellised nagu nohu, voldid ja villid
– Suurenenud või liiga väikesed hambad
– Vahepealne hambarida puudub
– Nõrkad luu- või hammastepiirded.

Büügelproteesi kasutatakse ka siis, kui inimesel puuduvad väljad, kuhu implantaadid saaksid paigutada või kui inimene ei saa implantatsiooni rahaliselt lubada.

Büügelproteesi tüübid

Büügelproteesi tüüpe on palju, kuid siin käsitleme mõnda levinumatest tüüpidest:

Äärikprotees

Selline büügelprotees on valmistatud plastikust ja selle osad jäävad hammastele kinnitatud. See võib olla mõnevõrra ebamugav, kuid see on taskukohane ja see sobib vähem raskete probleemide korral.

Poolkera kodarprotees

Poolkera kodarprotees on üldiselt hea alternatiiv, kuna see ei kattu hambumusega. See sobib inimestele, kellel on selliste probleemide korral vaja büügelproteesi:

– Vähemal määral ebasümmeetriline hambumus
– Püsivate hammaste kaotus korraga
– Hambumise õige asukoha säilitamine
– Laste hulka kuuluvad suus täieliku rea vahelduvad hambad

Täiskera kodarprotees

Täiskera kodarprotees on kõige tugevam büügelprotees, kuna igemete kõrvale jäävad lehed aitavad suu lihasedel kokku töötada. Kui patsientil on tugevam hambumus, on see parem alternatiiv, kuna ta tunneb end sellega kindlamalt.

Protseduuri keerukus

Büügelproteesi paigaldamise protseduur on üsna keeruline ja nõuab hästi koolitatud hambaravispetsialisti. Enne büügelproteesi paigaldamist on hambaarstil patsiendi vastu eriti oluline teha hambaravi kontroll ja röntgenpildid. Kuna büügelprotees on nii isikupärane, peab arst seda hakkama valmistama konkreetse patsiendi hammaste jaoks.

Paigaldamise ajal on väga oluline järgida korrektseid protseduurireegleid. Büügelprotees on valmistatud nii, et see sobiks vastava hamba külge. Kuid see võib piirkonniti olla veidi ebamugav, eriti esimestel nädalatel. Pärast paigaldamist peab patsient olema tähelepanelik, et kaitsta oma hammaste tervist.

Ohutus

Büügelproteesi kasutamine on tavaliselt ohutu ja riskid on minimaalsed. Kuid nagu iga hambaravi protseduur, võib büügelproteesi paigaldamine kaasa tuua komplikatsioone. Mõned tüsistused hõlmavad järgmist:

– Dislokatsioon (proteesi liikumine hamba küljest)
– Siinuse probleemid
– Kaariese all olevate hammaste ohustamine
– Olemasolevate hammaste suurenenud hõrenemine.

Kokkuvõte

Kokkuvõtlikult võib öelda, et büügelprotees on hea alternatiiv patsientidele, kes vajavad hambaravi, kuid ei saa endale lubada implantaatide paigaldamist. Kuna büügelprotees on inimese jaoks isikupärane, saab selle abil lahendada erinevaid probleeme, sealhulgas ebasümmeetrilist hambumust, lõuapiirkonna anomaaliaid ja puuduvat hambarida. Tüübid hõlmavad äärikproteesi, poolkera kodarproteesi ja täiskera kodarproteesi ning nende valik sõltub konkreetse patsiendi hambaravi vajadustest. Kuid büügelproteesi paigaldamine nõuab hästi koolitatud hambaravispetsialisti ning protseduuri keerukus võib erineda. Oluline on järgida õigeid meetodeid, et vältida võimalikke tüsistusi.

Veel.