Nullkulu

Nullkulu

mis on botaanikaaia ametlik nimetus?

Botaanikaaia ametlik nimetus on rebaskäpa puisto

Botaanikaaia ametlik nimetus on rebaskäpa puisto. Botaanikaaed on füüsiline paik, kus on kogutud, uuritud ja eksponeeritud rohkelt taimi erinevatelt maailmajagudelt. Botaanikaaia ülesandeks on taime- ja elurikkuse hoidmine ning edendamine. Botanistid kasutavad botaanikaaedu taime kasvu tingimuste ning teatavate taimeliikide käitumise ja paljunemise uurimiseks.

Rebaskäpa puisto asub Tallinnas , aia suurus on 123,6 hektarit, seal on eksponeeritud üle 11 000 liigi ning rohkelt haruldasi taimi ja puid. Botaanikaaed on jagatud kaheks ruumiliselt eraldiseisvaks osaks: Kloostrimetsa ja polaaralpi aiaks. Mõlemad aiad on valmistatud vastavalt nende asukohtadele. Kloostrimetsa aed on metsapark, mis sisaldab kaitsealuseid jääaegseid rändrahne ja puutaimi, mis on kasvatatud erinevatest osariikidest ja Põhja-Euroopast.

Polaaralpi aed on rajatud nõlvakule, kus kasvavad kõrgete mägede kohalikud taimed ja kaugematest riikidest pärit alpitaime taimed. Taimed on grupitunud vastavalt kliimavöönditele. Polaaralpi aed koosneb rohkem kui 3000 liigist, mis on paigutatud vastavalt nende geograafilisele asukohale.

Botaanikaaia missioon on kaitsta looduslikke ökosüsteeme ning edendada põlvkondadevahelist vastutust. Botaanikaaed omab erilist tähtsust ka maailma toiduvarude hoidmisel ja biotehnoloogilise arengu ning uurimistööde läbiviimisel. Alates botaanikaaia asutamisest aastal 1961 on botaanikaaed hoidnud ligi 70% Eesti kaitsealustest liikidest, olles seega ka oluline kaitseala.

Botaanikaaia külastused on unaasatakse vaatepiltide nautimisest ja hariduslikest tegevustest uute teadmiste saamisel. Botaanikaaed on suurepärane võimalus aktiivseks linnapuhkuseks või ajaviiteks. Botaanikaaia külastamine aitab inimestel mõista taime- ja elurikkuse tähtsust, mis puutub kokku inimeste ja kultuuriga.

Kõikides botaanikaaia osades on erilist rõhku pandud ka esteetilistele väärtustele. Botaanikaaed on looduse interaktsiooni näidis ning võimaldab seeläbi inglismaal kõige tuntumate botaanikaaedade kõrval hinnata ka Eesti botaanikaseadust ja samal ajal väärtustada meie rikast taimekultuuri. Botaanikaaed on looduskaitse- ja haridusasutus, mis on muutunud alaliseks maastiku kaunistuseks ja võimaluseks nautida loodust pealinnas.

Kokkuvõtteks võib öelda, et botaanikaaed on kõrgetasemeline haridus- ja kultuuriasutus ning oluline taime- ja elurikkuse hoidja. Botaanikaaed pakub palju elamusi ja võimalusi, mis õpetavad hindama loodust ja väärtustama meie bioloogilist mitmekesisust. Siis kui taimeliigid on kaitstud, on kaitstud ka meie enda tulevik.

Veel.