Nullkulu

Nullkulu

mis on bioloogiline surm?

Mis on bioloogiline surm – Kongress saab sellest aru

Bioloogilise surma mõiste on teadlaste seas juba pikka aega arutelu all olnud. Mida see täpselt tähendab? Teisisõnu, kus algab suremine ja kus lõppeb elu?

Bioloogiline surm on mitmeti määratletav, kuid üks levinumaid definitsioone on järgmine: bioloogiline surm on seisund, kus keha osad, eriti aju, lõpetavad aktiivse töö ning seetõttu enam ei toimu südametegevust, hingamist ega muid kriitilisi funktsioone. Kuigi süda võib lõpetada töötamise, kaitsevad inimorganismi kompenseerivad mehhanismid näiteks ajus olevate toimivate neuronite kaudu.

Bioloogilise surma seisund on lõplik ja sellest väljumine on teaduslikult võimatu, nagu ka surnuks tunnistamine. Siiski on olemas mõned juhtumid, kus inimesed päästeti “surnuks” välja kuulutamisest, kuna nende aju funktsioneerisid piiratud määral ikka veel.

Mõned bioloogilise surma põhjused võivad olla trauma, haigus ja rasked vigastused. Bioloogilise surma diagnoosimine on keeruline protsess, mis nõuab sümptomite hoolikat jälgimist ning elektroonilist jälgimist ja aju-kahjustuse kindlaksmääramist.

Üks tähtsamaid asju, mida bioloogilise surma kohta märkida, on see, et tema diagnoosi on keeruline teha, eriti korduvates testides. Lisaks on bioloogilise surma diagnoosikiirus muutunud kriitiliseks veelgi enam arenenud meditsiinitehnoloogiate ja –võimaluste tingimustes.

Arstliku sekkumise toel ja patsiente surnuks kuulutamata on hiljuti manustatud edukalt hüpertoonilist lahust, taastades sellega mitmeid minuti kestnud “bioloogilist surma”, võimaldades time-out kella “taaskäivitada” ja edasi minna. Cerebral selectiivne hüpotermia võib olla “haarde ja sikksaku kompleksistunud” keha päästevas lahendus seni, kuni ollakse elus ja aidatakse hingamisteede stimulatsiooni teenistuses.

Mis puudutab bioloogilise surma moralistlikku dimensiooni, võib selle definitsioon varieeruda sõltuvalt religioossest ja kultuurilisest kontekstist. Paljud kultuurid usuvad, et surm tähistab mingi stabiilse identiteedi lõppu või vaimu elu jätkumist pärast keha surma, samal ajal kui teised usuvad, et surm on lihtsalt keha kadu, mida ei saa tagasi võtta.

Kas bioloogilise surma diagnoosimine on hädavajalik? Halvad uudised on üksikasjalikud. Teades, kus algab surm, saame aidata teisi otsustada doonori kaudu kehaskude ja elundeid, nende kaitsmiseks ja taaskasutamiseks teiste poolt, kes seda vajavad. Teadmised selle kohta, kuidas keha sureb, võivad aidata meil määrata elupaika inimestele, kes võivad tunda end osaliselt või täielikult “surnud”.

Lõpuks on oluline meeles pidada, et bioloogiline surm on keeruline, mitmemõõtmeline teema, mida tuleks tõsiselt analüüsida ja mille üle tuleks arutleda, eriti meditsiiniliste tehnoloogiate kiirelt areneva keskkonna tõttu. Kuigi teadlased saavad meile rohkem teada bioloogilise surma põhjuste ja diagnoosimise kohta, peaksime siiski mõistma bioloogilise surma keerulisust ja seda, mida see meie jaoks tähendab.