Nullkulu

Nullkulu

mis on autoimmuunhaigus?

Autoimmuunhaigus on haiguste rühm, mis tekib siis, kui immuunsüsteem hakkab anomaalselt reageerima oma organismi kudede vastu. Seda tüüpi haigused tekivad siis, kui immuunsüsteem, mis peaks kaitsema keha võõrkehadest, nagu bakterid, viirused ja parasiidid, ründab valesti keha normaalseid rakke. See ründavad immuunsüsteem võib põhjustada põletikku ja kudesurmast.

Autoimmuunhaigused võivad mõjutada mitmesuguseid kehakudesid, sealhulgas südant, neere, kopsusid, silmi, naha, liigeseid ja samuti ka närvisüsteemi. Need haigused võivad vahel mõjutada ka muid elundisüsteeme. Mõned levinumad autoimmuunhaigused hõlmavad reumatoidartriiti, erütematoosluupust, Hashimoto türeoidiiti, Tsöliaakiat, haavandilist jämesoolepõletikku ja mitmeid teisi haigusi.

Autoimmuunhaiguste põhjused pole veel täielikult teada, kuigi teadlased usuvad, et need tekivad tavaliselt geneetilise eelsoodumuse ja keskkonnategurite (näiteks infektsioonid, saastatusse ja mõnel juhul ka ravimite) kombinatsiooni tõttu. Autoimmuunhaigused esinevad sagedamini naistel kui meestel.

Reumatoidartriit on autoimmuunhaigus, mis mõjutab liigesid. Organism ründab oma liigeseid, põhjustades kroonilist põletikku ja valu. Haigus võib põhjustada ka liigeste deformatsiooni ja piiratud liikuvust.

Erütematoosluupus on autoimmuunhaigus, mis mõjutab nahka ja siseorganeid. Haigusele on iseloomulikud nahalööbed, liigesevalu, palavik ja väsimus. Seda haigust ravitakse tavaliselt ravimite ja immuunsüsteemi pärssivate ravimitega.

Hashimoto türeoidiit on autoimmuunhaigus, mis mõjutab kilpnääret. Haigus kutsub esile kilpnäärme hormoonide taseme languse kehas. Selle haiguse sümptomiteks on väsimus, kaalutõus, kuiv nahk ja juuste väljalangemine. Türeoidiiti ravitakse tavaliselt hormoonraviga.

Tsöliaakia on autoimmuunhaigus, mis on põhjustatud talumatusest gluteeni suhtes. See põhjustab seedehäireid ja teisi probleeme. Haigus võib mõjutada soolestiku limaskesta ja põhjustada toitainete imendumise häireid. Tsöliaakiat ravitakse tavaliselt gluteenivaba dieediga.

Haavandiline jämesoolepõletik on autoimmuunhaigus, mis mõjutab jämesoole seinu. Põletik põhjustab haavandeid, kõhulahtisust, verejooksu ja valu. Haigus võib põhjustada ka dehüdratsiooni ja kaalulangust patsientidel. Seda haigust ravitakse tavaliselt põletikuvastaste ravimite ja immuunsüsteemi pärssivate ravimitega.

Kokkuvõtvalt, autoimmuunhaigused on immuunsüsteemi häired, mille korral organism hakkab ennast ründama. See võib põhjustada ulatuslikke terviseprobleeme, sealhulgas põletikku, kudesurmast ja funktsioonihäireid erinevates elundisüsteemides. Paljud autoimmuunhaigused on kroonilised ja neid ei saa täielikult ravida, kuid nende sümptomeid saab kontrollida ravimite ja elustiilimuudatuste abil. Kui teil on autoimmuunhaiguse kahtlus, pöörduge kindlasti arsti poole õige diagnoosi ja ravi saamiseks.

Veel.