Mis On Ateroom – Kõik Mida Peate Teadma
Ateroom on nahaalune tsüst, mis on täidetud rasuga ja kodade epiteelirakkudega. See ilmneb tavaliselt juuksefolliikulite piirkonnas ja võib esineda peanahal, kubemes, kaenlaalustes ja näol. Ateroomitsüst võib olla ühekordne või mitmekordne ning see võib olla kliiniliselt asümptomaatiline või põletikuline.
Mis põhjustab Ateroomi?
Ateroomitsüstid võivad tekkida erinevatel põhjustel. Peamine põhjus on sebumi eritumise probleem. Sebum on rasvkoe, mida toodetakse meie kehas rasunäärmetega ja see peaks voolama juuksekotti, et tervislikult nahka määrida. Mõnikord võib see voolamine aga häiritud olla, mistõttu sebum ummistab juuksekotti ja see põhjustabki tsüsti.
Ateroomi põhjuseks võib olla ka juuksekotis oleva naha epiteelirakkude hingamisfunktsiooni häire. Rasu eritub naha alt, kuid kui rasukott on blokeeritud, siis see häirib naha toitumist ja nahaalune tsüst võib tekkida.
Kuidas Ateroomid Välja Näevad?
Ateroom on nahale kahjutu nahatsüst, mis võib olla värvuselt helekollase kuni kõrvitsavärvilise. See võib olla kaetud musta punktiga (avatud komedooniga), kui raua oksüdeerumine on muutunud rauaks ja võib põhjustada ka juuste väljalangemist, kui see asub juuste folliikulite piirkonnas.
Ateroomi diagnoosimine
Ateroomi diagnoos tehakse kliinilise läbivaatuse ja patsiendi anamneesi põhjal. Kui tsüst muutub valusaks või põletikuliseks, võib läbi viia ultraheliuuringu või arvutitomograafia (CT).
Kuidas Ateroomit Ravitakse?
Ateroomi ravi hõlmab tavaliselt tsüsti lõikamist ja selle sisu välja tõmbamist. Kui tsüst on põletikuline, siis tuleb enne selle avamist teha antibiootikumiravi. Pärast tsüsti parandamist peab haav olema puhas ja kuiv ning seda tuleb jälgida hoolikalt, et vältida infektsiooni.
Kui tsüst on näol või pea peal, siis peab arst hoolikalt jälgima, kuna need võivad olla seotud teiste probleemidega, näiteks luuümbruse infektsiooniga.
Kas Ateroomid on ohtlikud?
Enamus ateroomidest on kahjutud ja ei kahjusta tervist. Kui aga ateroom muutub põletikuliseks, võib terve nahapiirkond muutuda punaseks, paistes ja valulikuks. Kui põletikuline ateroom muutub haavandiks, võib see põhjustada haavainfektsioone ning seetõttu on oluline hoolitseda naha puhtuse ja hügieeni eest.
Kuidas Ateroomide Teke Ennetada
Kuna ateroomide teke on seotud naha rasvumisprobleemidega, on oluline hoolitseda oma naha eest puhastades seda iga päev ja kasutades vajadusel näopuhastusvahendeid või ravimite kreeme.
Hügieenireeglite järgimine aitab ka vältida ateroomide teket, näiteks:
– Peske käsi sageli
– Kasutage puhastusvahendeid
– Hoidke oma nahk kuiv
– Ärge pigistage ega katkestage oma naha tsüste, sest see võib põhjustada infektsiooni ja selle levikut teistesse kehaosadesse.
Järeldus
Ateroom on nahale kahjutu tsüst, mis võib olla subjektiivselt põhjustatud sebumi eritumise ebanormaalsusest. Ehkki see on enamiku inimeste jaoks ohutu, võib ateroomi teke põhjustada ka ebamugavust, valu ja põletiku teket. Kui arvate, et teil võib olla ateroom, külastage kindlasti oma arsti.