Nullkulu

Nullkulu

mis on astma?

Mis on astma?

Astmahaigus on kroonilise hingamisteede haiguste kategoorias, mis mõjutab hingamisteid ja põhjustab nende ahenemist. See haigus on üks levinumaid kogu maailmas ja selle sümptomid võivad ulatuda kergest köhimisest ja õhupuudusest kuni raskete astmahoodeni, mis võivad põhjustada eluohtlikku seisundit.

Hoolimata astma levimusest on paljudel inimestel sellest haigusest vähe teadmisi, seetõttu on see artikkel kirjutatud selleks, et anda põhjalikke teadmisi astmahoiuste kohta.

Headings:

Mis on astma?
Mis on astma sümptomid
Mis põhjustab astmat?
Astma ravi
Ravimite kasutamine astma korral
Koduabi astma sümptomite leevendamiseks
Astma ennetamine
Elustiil muudatusi astma ravimiseks

Mis on astma?

Astmahaigus on kroonilise hingamisteede haiguste kategoorias, mille põhjustab hingamisteede ahenemine. Hingamisteede ahenemise tõttu tekib astmaataluvuse puudulikkus, mis takistab õhu liikumist läbi hingamisteede. Astma mõjutab põhiliselt kopsude ja hingamisteede avaosi, mis muudab hingamise raskemaks, kuid see võib ulatuda ka teistesse kehaosadesse. Inimesed, kes põevad astmat, võivad kogeda erinevaid sümptomeid, sealhulgas köha, väsimust, raskust hingamisel, valu rinnus ja õhupuudust.

Mis on astma sümptomid?

Astma sümptomid võivad ulatuda kergest köhimisest ja õhupuudusest kuni raskete astmahoodeni, mis võivad põhjustada eluohtlikku seisundit. Mõned inimesed märkavad sümptomeid ainult aeg-ajalt, samal ajal kui teistel on neid kogu aeg. Sümptomid võivad varieeruda sõltuvalt astma tüübist, kuid levinumad astma sümptomid on:

– Õhupuuduse tunne
– Raskused hingamisel
– Kopsude piirkonna surve või valu
– Kiire südametegevus
– Köha
– Väsimus

Mis põhjustab astmat?

Astma põhjused on erinevad, kuid selle haiguse tekkimise tõenäosust suurendavad tegurid on järgmised:
– Geneetika
– Tolmulestad
– Töökeskkonna saaste
– Suitsetamine
– Õhusaaste
– Kassikarvad ja koerakoerad
– Toitumisharjumused ja allergiad

Astmadiagnoos tehakse tavaliselt füüsilise läbivaatuse ja diagnostiliste testide abil, sealhulgas hingamistesti ja kopsude röntgenikiirgus.

Astma ravi

Astma ravi eesmärk on leevendada sümptomeid ja ennetada astma ägenemisi. Ravi viiakse läbi vastavalt sümptomite raskusele, vajadusel antakse spetsiifilisi ravimeid, nt inhalaatorid, mis sisaldavad bronhodilataatoreid või steroidide käikjaid. Tavaliselt antakse ravi hingamisteede põletiku ja hingamisteede avanemise vähendamiseks.

Ravimite kasutamine astma korral

Astma raviks mõeldud ravimite kasutamine on individuaalne ja sõltub sümptomite raskusastmest. Võib kaaluda ka ravimite kombinatsiooni. Inhalaator on astma ravis kõige levinum kasutatav ravimiseade. Seda seadet kasutatakse hingamisteid kontrollivate ravimite võtmiseks. Inhalaatoreid on kahte tüüpi: tavaline vorm ja nebulisaatorid. Nebulisaatorid võivad olla kas jagatud või täis. Need sobivad väljaõppeta inimestele.

Koduabi astma sümptomite leevendamiseks

Lisaks ravimi kasutamisele saate astma sümptomite kontrollimiseks kasutada koduseid abinõusid. Enamikul inimestel aitavad kodused abinõud astma sümptomite lähenemisviisi leevendada. Need meetodid hõlmavad hingamistehnikat, treeningut, sobivat toitumist, niiskuse kontrollimist ja loomadest eemal hoidmist.

Astma ennetamine

Astmohoo sümptomite leevendamiseks on palju ennetavaid meetmeid, eriti kui inimene on astmariskiga. Mõned astma ennetavad meetmed on:
– Suitsetamisest loobumine ja välditakse passiivset suitsetamist
– Õhu saasteainete vähendamine
– Tolmust ja rohujääkidest eemal hoidmine
– Allergeenide vältimine
– Sobiva toidu tarbimine

Elustiil muudatusi astma ravimiseks

Kuigi astmat ei saa täielikult ravida, võib astma säilimise välistada, valides tervisliku ja aktiivse eluviisi, mida toetavad järgmised tegevused:
– Tervislik toitumine
– Regulaarne liikumine
– Vältimine stressirohketest olukordadest
– Ravimite regulaarne tarbimine

Kokkuvõte

Astmahaigus on kroonilise hingamisteede haiguste kategoorias, mis mõjutab hingamisteid ja põhjustab nende ahenemist. Selle artikli eesmärk oli anda teadmisi astma kohta ja seda, kuidas seda sümptomite leevendamiseks kõige tõhusamalt ravida. Ravivõimalused sõltuvad sümptomite raskusest ja individuaalsetest vajadustest. Piisava ennetava meetmete rakendamisega saate astma sümptomite ägenemist vältida. Astma ravi eesmärk on säilitada pidevalt tervislikku seisundit, ennetades haiguse süvenemist.

Veel.