Nullkulu

Nullkulu

mis on asteenia?

Mis on asteenia: kõik, mida sa pead teadma

Asteenia on sõna, mida kasutatakse, et kirjeldada üldist väsimust ja nõrkust, mis on tavaliselt tingitud liigsest füüsilisest või vaimsest pingutusest. See seisund võib mõjutada igas vanuses inimesi ja see on midagi, millest enamus meist aeg-ajalt kogevad. See artikkel räägib, mis on asteenia, selle sümptomid, põhjused ja ravi.

Mis on asteenia?

Asteenia on seisund, mis tavaliselt hõlmab väsimust, nõrkust ja vähendatud füüsilist võimet mõnda tegevust sooritada. See ei ole haigus, vaid pigem sümptom, et midagi on valesti. Asteenia võib kesta vaid mõne tunni või päeva, kuid see võib ka kesta nädalaid või kuid.

Sümptomid

Asteenia sümptomid võivad erineda sõltuvalt sellest, mis on selle peamine põhjus. Võimalikud sümptomid hõlmavad järgmist:

– Väsimus või nõrkus
– Peapööritus
– Kognitiivsed häired
– Unetus
– Isutus
– Kaalulangus
– Lihasvalu või -nõrkus
– Madal töövõime
– Eristamatu mõistatuslik malaisia tunne

Kuna need sümptomid võivad olla ka märgiks tõsisematest terviseprobleemidest, on oluline, et inimesed, kes kogevad neist vähemalt kahte, otsiksid viivitamatult arstiabi.

Põhjused

Asteenia võib olla põhjustatud mitmetest teguritest, sealhulgas:

– Väsimus või overwork
– Uneapnoe või unehäired
– Anemia
– Kilpnäärme funktsiooni häired
– Maksahaigused
– Depressioon või ärevus
– Ravimid: antidepressandid või anksiolüütikumid

Diagnostika

Väsimust ja nõrkust võib põhjustada mitu tegurit, mistõttu on oluline, et arst diagnoosiks asteenia õigesti. Diagnostilisteks meetoditeks on veretestid, füüsilised uuringud ja aju- või seljaaju MRI. Teised väljajätmise testimise meetodid hõlmavad ennast “kõnekaid” pildimõjutuslikke spetsiifilisi diagnoosimisi, nagu Positroniemissioontomograafia ehk PET, ühe- ja kahetala-liitva Omaduste resonantsi ehk MRI, mida samuti saavad kasutada arstid ja spetsialistid.

Ravi

Asteenia ravi peaks kõigepealt keskenduma selle peamisele põhjusele. Kui põhjuseks on depressioon või ärevus, võib arst soovitada ravimeid või nõustamist. Kui asteenia on põhjustatud unehäiretest, võib arst soovitada hingamisaparaadi kasutamist või muid uneravi meetodeid.

Kui asteenia on põhjustatud kroonilisest haigusest või muust tervislikust seisundist, võib arst soovitada spetsiifilist ravi. Samuti, kui asteenia on põhjustatud ravimitest, võib arst soovitada ravimikombinatsiooni muutmist.

Ennetamine

Kuigi asteeniat ei saa alati vältida, võib tervislik eluviis selle tekkimise riski vähendada. Tervislike eluviiside hulka kuuluvad regulaarne füüsiline aktiivsus, tasakaalustatud toitumine ja piisav uni.

Kasutage oma keha targalt ja jälgige oma tervist, et vältida asteenia tagajärgi. Kui teil tekib sümptomeid, siis rääkige oma arstiga niipea kui võimalik. Õige diagnoosi ja raviga saate end kiiresti paremini tunda ja eluga edasi minna.

Kokkuvõte

Asteenia on seisund, mis hõlmab väsimust, nõrkust ja vähenenud füüsilist võimekust. Selle põhjused võivad ulatuda füüsilistest ja psühholoogilistest seisunditest kuni tõsiste terviseprobleemideni ja ravimite kõrvaltoimeteni. Kuid on võimalik ennetada asteeniat tervisliku eluviisi ja õige raviga. Võtke asteenia märke tõsiselt, rääkige oma arstiga ja katkestage selle mõju oma elule.

Veel.