Nullkulu

Nullkulu

mis on asbest?

Mis on asbest: Täielik juhend ohtliku aine kohta

Asbest on mineraalide segu, mis sisaldab kiududena looduslikku krokidoliiti, amosiiti, anthofülliiti, tremoliti ja teisi kiudaineid. Seda saab leida erinevatest ehitusmaterjalidest, nagu torud, katusekatte materjalid, isolatsiooni materjalid ja palju muud. Asbesti kasutamine on aga väga ohtlik, kuna see võib põhjustada paljusid terviseriske, sealhulgas kopsuvähki, asbestoosi ja mesotelioomi.

Selle artikli eesmärgiks on anda teile kõige üksikasjalikum teave asbesti kohta, et saaksite paremini mõista selle ohtusid ja kuidas saaksite end kaitsta. Läheme kohe asjade juurde.

Mis on asbest?

Asbest on looduslik mineraal, mis sisaldab plekkide või niitidena väga õhukesi kiude. Seda saab leida erinevatest ehitusmaterjalidest, nagu torud, katusekatte materjalid, isolatsiooni materjalid ja palju muud. Asbesti kasutatakse laialdaselt, kuna see on vastupidav, soojuskindel ja tulekindel.

Selle nime all on eri liiki mineraloode, mis sisaldavad kiudusid, mida kasutatakse metall- ja ehitusmaterjalides. Kõige ohtlikum vorm on teie kehasse hingatud asbestikiudude pikkusega alla 3 mikromeetri, mida nimetatakse kimeerseks asbestiks, sest tihti koosneb see enam kui ühest asbestide liigist. Kogu smogi- ja fabrikkide heitgaasis võib asbestikontsentratsioon saada väga suureks, kuna asbest lendleb väga kergesti õhku.

Asbesti osakesed on nii väikesed, et neid ei saa palja silmaga näha, nii et te ei pruugi isegi aru saada, kui teie või teie lähedased kokku puutusid selle ohtliku ainega. Igas asbestikihis on kümneid tuhandeid tervist kahjustavaid kiude, mis võivad oma väikese suuruse tõttu inimese kopsu kogunedes hingetoru külge kinnituda ja seal põhjustada tõsist tervisekahju.

Asbesti kasutusala

Asbesti kasutamine on viimastel aastakümnetel üha enam piiratud, kuna arstide ja teadlaste juhitud uuringud on näidanud, et selle kasutamine on väga ohtlik ja võib põhjustada paljudel juhtudel raskeid haigusi. Enamik asbestit sisaldavaid tooteid on nüüd keelatud, kuid see võib ikka veel olla osa vanades ehitustes ja saasta tekitada. Kõige ohtlikumad on asbestist katusekatted, kuna nendest võib lihtsalt asbestikiudusid õhku paisata.

Asbesti kasutati ehitusmaterjalides kuni 1980ndateni. Pärast seda on asbesti kasutamine määratud seadusega struktuuri- ja ehitusmaterjalidele keelatud. Kuid on endiselt vanu tehasid, ladusid või hooneid, mis ehitatud enne seda perioodi, mis võivad sisaldada asbestit. Samuti on võimalik kokku puutuda asbestiga uutes ehitustes, kuna kasutatakse asendusmaterjale, mis võivad olla valmistatud asbestiosakeste kergest saastatusest.
Tehnoloogiad muutuvad, kuid ohtlikud materjalid jäävad: kuulub sellesse kaunist pealkirjaga asbest, mis päritolu ja iseloomu tõttu suudab ülikerge kaasabil liikuda mööda ruumi ja inimkehasse kinnituda, tekitades seal hulgaliselt terviseprobleeme. Seepärast on vaja asbestimaterjalid nii kiiresti kui võimalik asendada täiesti ohututega.

Asbesti terviseriskid

Kui inimene hingab sisse asbestikiudusid, võivad need kinnituda kopsu seintele ja põhjustada terviseprobleeme. Asbestosis on tõsine haigus, mida põhjustavad kopsudesse sattunud asbestikiudud. See põhjustab armide tekkimist kopsudes ja põhjustab hingamisprobleeme ning muid terviseprobleeme.

Asbest on seotud ka kopsuvähi, söögitoruvähi ja mesotelioomiga. Mesotelioom on harv kopsu- ja kõhuõõne vähivorm, mis on seotud tavaliselt asbestiga ja sageli ei avaldu kuni 20-50 aastat pärast kokkupuudet selle ainega.

Terviseriskid sõltuvad sageli asbestisisaldusest seadmes, mida inimene kasutab, kus ta töötab ja kui kaua kokkupuude kestis. Näiteks on inimestel, kes on kokku puutunud asbestiga oma töökohtadel, terviseriskid tavaliselt palju suuremad kui inimestel, kes pole kunagi kokku puutunud selle ainega.

Asbestiga kokkupuute vältimine

Kuna asbestiga kokkupuutel on terviseriskid, on väga oluline võtta asjakohaseid meetmeid, et vähendada selle ohtliku ainega kokkupuute riski. Kui elate asbestmaterjalidega hoones või teil on vanemate kodade remontimisel selliseid materjale, siis peate enne alustamist kindlasti tutvuma kõige asbestsisaldavate materjalidega. Asbesti eemaldamist ja asbestimaterjalide kohtade vahetamist peaks tegema spetsialistid.
Asbestiga kokkupuute ennetamiseks on soovitatav:

– Ärge püüdke asbesti eemaldada oma kodus.
– Ärge katsetage asbestit nii-öelda ümbrikmeetodil eemaldades isegi asbesti sisaldavat toodet või materjali, kuna ähvardab tõsine ohutuse oht.
– Ärge puudutage asbestit kätega ega sissehingavate kiude.
– Veenduge, et teie kodus või töökohas pole asbestit.
– Kui asbestit leidub, siis kindlasti viige läbi sekkumised.

Kokkuvõte

Asbest on ohtlik mineraal, mis võib põhjustada tõsiseid terviseriske, nagu kopsuvähk, söögitoruvähk, asbestoos ja mesotelioom. Asbesti kasutamine on viimastel aastakümnetel vähenenud, kuid see võib ikka olla osa vanades ehitistes ja saasta tekitada. Asbestiga kokkupuute vältimiseks on oluline võtta vajalikud meetmed. Kuna asbesti eemaldamine võib olla ohtlik, on soovitatav seda teha spetsialistide abiga. Soovime teile head tervist ja ohutut elu ilma asbestita!

Veel.