Nullkulu

Nullkulu

mis on antikeha?

Mis on antikehad?

Antikehad on valgumolekulid, mida toodetakse organismis vastusena võõrale või ärritajale, millega organism on kokku puutunud. Need on immuunsüsteemi osa ning nende oluline funktsioon on organismi kaitsmine infektsioonide ja haiguste eest.

Kuidas antikehad töötavad?

Antikehad töötavad keha kaitseks vastupanu arendades. Kui organismi sisenenud patogeenid (näiteks bakterid) stimuleerivad immuunsüsteemi, toodavad B-rakud antikehi, mis on spetsiifilised patogeeni stiimulile. Antikehad seonduvad siis patogeeniga ja hävitavad selle. Iga antikeha on spetsiifiline teatud võõrale organismile või molekulile – nagu luku ja võtme süsteem.

Antikehade roll haigustes

Antikehade roll ägedate ja krooniliste haiguste puhul on ulatuslik ja erinev. Nad on kasulikud infektsioonide ravil ja ennetamisel. Antikehi kasutatakse ka mõnede autoimmuunsete haiguste, nagu reumatoidartriit, ravis ja nende tootmine koos uuringuga võib aidata diagnoosida allergiaid ja autoimmuunsete haiguste korral.

Antikehade määramine

Antikehad saab kindlaks teha vere- või koeproovi abil. Näiteks kui arst kahtlustab, et patsient on kokku puutunud teatud haigusetekitajaga, tellib ta antikehade testi. Antikehade test näitab, kas antikehad on vereproovis olemas ja milline nende kontsentratsioon on. Seejärel võib arst kasutada seda teavet haiguse kinnitamiseks või väljajätmiseks.

Antikehade võimalikud kõrvaltoimed

Nagu igal ravil, võivad ka antikehadel olla kõrvaltoimed. Süstimine võib põhjustada kohapealset valu, sügelust või turset. Lisaks võivad antikehad põhjustada allergilisi reaktsioone, mis on mõnikord rasked ja potentsiaalselt eluohtlikud. Seetõttu peavad antikehad patsientidele määrama arstid, kes suudavad potentsiaalseid riske hinnata ja jälgida.

Kokkuvõte

Antikehad on osa organismi immuunsüsteemist ning neil on oluline roll organismi kaitsmisel haiguste eest. Antikehade tootmine ja nende spetsiifilisus on väga tähtis teada, sest see võib aidata arstil diagnoosida haigusi ja leida sobivaid ravimeetodeid. Antikehade kasutuse esiplaanil seisab infektsioonide ennetamine ja ravi, samuti mõne autoimmuunsete haiguste ravi. Antikehad võivad siiski kaasa tuua ka kõrvaltoimeid, mistõttu peaks antikehasid süstima ainult arst.

Veel.