Nullkulu

Nullkulu

mis on aneemia?

Aneemia ehk raualisus on haigus, mis tekib siis, kui veres on ebapiisavalt punaseid vereliblesid või hemoglobiini sisaldust. Tavaliselt on punaliblede peamine ülesanne hapniku transportimine kopsudest keha eri osadesse. Kui kehal puudub piisavalt punaseid vereliblesid, siis hapniku transport on häiritud, mis võib põhjustada väsimust, õhupuudust, peavalusid, südamepekslemist jne.

Aneemia põhjused võivad olla erinevad, sealhulgas madal raua sisaldus kehas, punaste vereliblede ebapiisav tootmine, punaste vereliblede kiirenenud hävitamine või verejooks. Rauapuudusaneemia on kõige tavalisem aneemia vorm, mis tuleneb keha ebapiisavast raua tarbimisest.

Rasedus, imetamine ja menstruatsioon võivad suurendada rauavajadust organismis, mistõttu on naistel suurem risk aneemia tekkeks. Ka teatud terviseseisundid, nagu neeruhaigused, vähk või autoimmuunhaigused, võivad põhjustada aneemiat.

Aneemia ennetamiseks on oluline tarbida toiduaineid, mis sisaldavad palju rauda, näiteks liha, mereannid, oad ja pähklid. Samuti on oluline tarbida C-vitamiini rikkaid toiduaineid, mis aitavad rauda paremini imenduda kehas.

Aneemia raviks on esmaseks meetodiks rauapreparaatide tarbimine, kuid ravikuur peab olema etteantud ajaperioodi vältel lõpuni viidud. Oluline on tarbida rauapreparaate koos toiduga, kuna tühja kõhuga võib tekkida iiveldus ja seedehäired.

Kui rauapreparaadist puudub mõju, võib arst välja kirjutada tugevamaid ravimeid. Kui aneemia on tingitud teisest terviseseisundist, siis tuleb sellest lähtuvalt leida sobilik ravi.

Aneemia mõjutab kogu organismi toimimist ning seetõttu on oluline läbi viia vajalikud testid ning ravi võimalikult kiiresti alustada. Toiduainete tarbimine, mis sisaldavad piisavalt rauda, ning C-vitamiini rikkad toiduained võivad aidata aneemia ennetamisel. Rauapreparaadid on tõhus ravimeetod, kui aneemia on tingitud rauapuudusest.

Kokkuvõttes on aneemia häiriv haigus, mille avastamisel on tähtis läbida vajalikud testid ja vajadusel alustada ravi. Raua sisaldusega toiduaineid on oluline tarbida regulaarselt, et ennetada aneemia teket. Olgu pealegi rauaga rikas toit mis tahes vormis ja koguses, aga tarbimisega tuleb siiski olla ettevaatlik, laadides organismi üle liigselt rauaga ei kao probleem kuskile.

Veel.