Nullkulu

Nullkulu

mis on aids?

Mis on AIDS – Üksikasjalik ja põhjalik teave

AIDS (acquired immunodeficiency syndrome) on immuunsüsteemi hävitav haigus. See haigus mõjutab immuunsüsteemi ja vähendab selle võimet võidelda infektsioonide ja haigustega. AIDS on viiruslik haigus, mis on põhjustatud HIV-st (human immunodeficiency virus), mille levik algas eelmise sajandi 80-ndatel aastatel. See haigus on väga ohtlik ja võib lõppeda surmaga, kui seda ei ravita õigeaegselt.

AIDS-i peamised sümptomid on seotud immuunsüsteemi kahjustusega. Need hõlmavad naha, suu ja suguelundite haavandeid, kõhulahtisust, seletamatut kaalu langust, nahahaiguseid ning kopsupõletikku. HIV võib mõjutada ka närvisüsteemi, põhjustades peavalu, unehäireid ja krampe.

HIV nakkus levib nakatunud inimeselt tervele inimesele veres, seemnevedelikus, tupevedelikus ja rinnapiimas. Viirusest saab jagu, kui kasutada kondoomi, hoida oma verevarud puhtana ning hoiduda või piirata sugulisel teel levivate haiguste nakatumist.

AIDS-i diagnoosimine hõlmab erinevaid teste. Esiteks võidakse teha HIV-test, mis määrab kindlaks, kas inimene on viiruse kandja. Kui HIV-test on positiivne, tehakse edasised testid, et määrata kindlaks, kas haigus on arenenud AIDS-i staadiumisse.

Selleks, et inimesed ei nakatuks HIV-ga, tuleb järgida ennetavaid meetmeid. Need hõlmavad hoidumist või piirangut enamlevinud halbadest tavade nagu igapäevaelus raseerimine, maniküür jne, kaitstud seksuaalvahekordi, kasutada kondoomi, ja vältimaks uimastite tarbimist või muid riske, mis võivad suurendada HIV-nakkuse ohu.

AIDS-i ravi hõlmab haiguse sümptomite ravimist ja immuunsüsteemi tugevdamist. Ravimite abil on võimalik HIV aktiivsust vähendada ja ennetada nakkuse edasist levimist. Kuid neid ravimeid kasutatakse kõige paremini, kui neid võetakse koos teiste ravimitega ja arsti järelvalve all.

Lõpetuseks on oluline rõhutada, et AIDS on üks ohtlikumaid haigusi, mis maailmas, kuna puudub usaldusväärne ravim. Seetõttu on vajalik järgida ettevaatusabinõusid ja ennetavaid meetmeid, et vältida nakatumist ning ravi saada tõhusat ja tervendavat.