Nullkulu

Nullkulu

mis moodustavad päikesesüsteemi?

Mis moodustavad päikesesüsteemi

Meie planeetide, komeetide, asteroidide ja teiste objektide kogum, mis tiirleb ümber päikese, moodustab päikesesüsteemi. Päikesesüsteemi moodustavad seitse suurt objekti: nelja sisemist planeeti (Maa, Veenus, Mars ja Merkuur), nelja välimist planeeti (Jupiter, Saturn, Neptuun ja Uraan), nende kahe rühma vahel asuv asteroidivöö ja Kuiperi vöö, mis asub väljaspool Neptuuni orbiiti ja sisaldab kääbusplaneeti Pluutot. Selles artiklis uurime, mis moodustab päikesesüsteemi ja kuidas see tekkis.

Päikesesüsteemi moodustamise teooriad

Päikesesüsteemi moodustumise teooria väidab, et see süsteem tekkis umbes 4,6 miljardit aastat tagasi päikese kokkutõmbumise tagajärjel. Kuidas tekkisid aga planeedid, komeedid ja asteroidid? On kaks peamist teooriat.

Pöördplaatide teooria väidab, et planeedid ja muud päikesesüsteemi objektid tekkisid tolmu- ja gaasipilvest, mis kokku tõmbus ning hakkas kiiresti pöörlema. See pöörlemine põhjustas plaatide eraldumise ja nende kokkutõmbumise planeetideks, mis võeti üle kometidest ja asteroididest.

Köie teooria väidab, et planeedid ja muud päikesesüsteemi objektid tekkisid tolmuosakestest ja gaasipilvedest, mis gravitatsiooni tõttu kokku langesid. Kui tolmuosakesed said piisavalt suureks, et tekitada oma gravitatsiooniväljad, algas tõmme gaasipilvede ja muude osakeste vastu. Väiksemad objektid ühinesid suuremateks, kuni tekkisid planeedid ja komeedid.

Kuidas tekivad planeedid

Nagu pöördplaatide teooria väidab, moodustusid planeedid tolmu ja gaasi poolt pöörlevast protoplanetaarsest kettast, kusjuures vastastikused kokkupõrked põhjustasid nende klompumiseks ja jämedamaks muutumiseks. Selle ketta materjal moodustas esmalt kokkutõmbuva protoplanetaarse ketta, kus vagud tekkisid mööduvate gaasikäitumiste ja vastastikuste põrkete tõttu. Kui vagudes olev aine langes kokku ja tõmbus kokku, moodustasid need ained planeete.

Kuidas tekivad komeedid

Komeedid koosnevad lämmastikust, jääst ja tolmuosakestest ning on päikesesüsteemi ühed kõige vanemad objektid. Kuigi komeetide siht on esialgu külmutanud ja nad liiguvad aevastuslikult mööda päikest, hakkavad need erakordselt kuumas atmosfääris sulama ja eraldama gaase ja tolmu. Peamiselt toimuvad need protsessid siis, kui komeedi läheneb päikesele liiga lähedalt. Kui komeet sattub piisavalt lähedale päikesele, võib see muutuda kauniks taevakehaks, mis on selgelt näha Maa pinnalt.

Kuidas tekivad asteroidid

Asteroidid on päikesesüsteemi osaliselt kivistunud objektid ja suhteliselt sarnased planeetidega. Kuid kuidas nad päriselt tekivad? Algselt moodustati need samal viisil nagu planeedid ja komeedid – tolmu ja gaasi kokkupõrgetena. Erinevalt planeetidest ja komeetidest ei suutnud nende piirkondade gravitatsioon aga piisavalt tõmmata piisavalt ainejäänuseid üles ja seetõttu jäid jäänused suhteliselt väikesed. Nende jäänuste kogumiks nimetati asteroidivööks.

Kuidas tekivad Satelliidid

Kuu liigitatakse satelliiti, mis on tahkete taevakehade kehad, mis ümbritsevad ja tiirlevad ümber planeedi või muu taevakeha. Kuu võib olla tekkinud kokkupõrke tagajärjel Maa tekkimise ajal ning ülejäänud satelliidid tekivad samamoodi oma ülesehituse kaudu keskmiste protoplanetaarsete ketaste kaudu.

Päikesesüsteemi unikaalsus

Päikesesüsteem on elusorganismile kohutavalt tähtis, kuna planeedid oma magnetosfääride ja atmosfääridega kaitsevad meie planeeti kosmilise kiirguse eest. Päikesesüsteemi struktuur on ainulaadne oma suuruse ja mitmekülgsuse poolest; Siin on olemas nii kääbusplaneedid, asteroidid kui ka komeedid. Kuna me avastame igal aastal uusi objekte ja planeete, ei tea me tegelikult kunagi, mida me võime veel avastada. Päikesesüsteem on kosmoselaeva suurim avastamine ja meil on veel palju selle kohta õppida.

Veel.