Nullkulu

Nullkulu

mis jõgede kallastel on taevaskodasid ja põrguid?

Mis jõgede kallastel on taevaskodasid ja põrguid

Kas olete kunagi mõelnud, kas jõgedel on rohkem varjupaiku ja saladusi, kui arvate? Kas olete kunagi kuulnud taevaskodade või põrgute olemasolust jõgede kallastel? See artikkel toob teile mõned huvitavad faktid, mis teid üllatavad.

Mis on taevaskojad?

Taevaskoda on lava, mis tekkis pärast setete kadu. Eestis on väga palju vaatamisväärsusi, kus leiate ka selliseid kohti – näiteks Taevaskojad Põlva maakonnas. See koht on populaarne matkajate ja turistide seas, kes naudivad looduse ilu ja rahustavat vaikust.

Põrgud jõgede kallastel

Kas olete mõelnud, et jõesängides on midagi enamat kui lihtsalt vesi? Peale vee liikumise ja kalade võib leida ka „põrgulisi ohtusid“. Neid leidub sageli süvendites või allavoolu olevates kohtades, mis võivad olla väga ohtlikud, kui te ei tea, kuidas neid ohutult ületada.

Põrgulised voolude kerged möödab-ja kaugseire tarbeks on kaasaegsel põhjalikul jälgimisel tehnoloogia, mis aitab kohalikesse rajatistesse turvaliselt pääseda. Parimad meetodid ja turvalisus vee-ohutuslikel teemadel on võimaldanud arendada sujuvamaid teekondi ilma, et see ohustaks külastajaid.

Jõed kui ajaloolised kohad

Jõed on saatnud ajaloo käiku ja kannavad endas osa meie kultuurist, igapäevaelust ja ajaloost. Jõgede kallastel võib leida palju ajaloolisi paiku, mis on seotud meie esivanemate tegemistega.

Näiteks on Emajõe kaldal Saduküla külas mälestusmärk Võnnu lahingu mälestuseks. Samuti on sadamaid, kaid, sildu, vesiveskeid, mis tänapäevalgi on osa linna- ja külaelust.

Jõed, mis kannavad kultuuri

Jõed on tervik omaette kultuuriga, mis on seotud erinevate traditsioonide, kommete ja käitumisega. Näiteks Kunda jõgi, mis algab Kunda allikajärvest ja voolab läbi Viru-Nigula valla, on oluline kalade kudemispaik, kus korraldatakse kohalikke kalaspordivõistluseid. See on kena võimalus kohalikku kultuuri tundma õppida.

Lisaks on jõed olnud inspiratsiooniallikaks paljudele kirjanikele ja kunstnikele. Näiteks Tuglase mälestusmärk Tallinnas asub just jõe ääres, sest tähendas palju Tuglase loomingus. Paljud kunstnikud on leidnud oma inspiratsiooniallikaks jõgedes vaikses meditatsioonis.

Jõed kui turismiobjektid

Jõed pakuvad ka palju turismiatraktsioone, mis sobivad nii perepuhkuseks kui ka kogu sõpruskonnale. Näiteks Haanjamaa kõrgeim mägi Suur Munamägi ja seda ümbritsevad kümned jõed ja järved sobivad hästi aktiivseks puhkuseks, sest saate matkata, ujuda, kalastada ja nautida ilusat vaadet.

Ühesõnaga, Eestis on nii palju jõgesid, mis pakuvad meile lõputult võimalusi puhkamiseks ja meelelahutuseks. Tehke kindlasti jõgedel matkates ja ujudes oma unistuste puhkus ja leidke see õige koht enda jaoks!

Veel.