Mis element: Kõik, mida peate selle elemendi kohta teadma
Looduses on olemas hulk erinevaid elemente, mis on organismide elu aluseks. On elemente, mida leidub maal ja vees, ning elemente, mida võib leida meteoriitidelt ja isegi kosmosest. Üks element, mis on kõikjal meie ümber, on mitmeotstarbeline ja ühtlasi väga oluline – räägime siin elemendist, mida nimetatakse ainulaadseks ja oluliseks – süsinikust. Kuid kui palju me tegelikult süsinikust teame? Antud artiklis räägimegi natuke lähemalt sellest, mis element see on ja miks see on nii tähtis.
Mis element on süsinik ja miks see on tähtis?
Süsinik on keemiline element, millel on aatomnumber 6 ja keemiline sümbol C. Tegemist on mitte-metalliga, mis covalentsete sidemetega moodustab kokku umbes arvukalt erinevaid orgaanilisi molekule. Süsinik on põhiliselt olemas kõigis tuntud elusolendites, seega võib öelda, et ta on elu alus. Süsinikuhappegaaside ja süsiniksulfiidi tüüpi ühendid võivad aga olla eriti kahjulikud keskkonnale, nagu näiteks suurte tehaste heitgaasides.
Süsiniku keemilised omadused võivad muuta seda äärmiselt kasulikuks paljudes erinevates rakendustes. Süsinikule on iseloomulik kergesti seostuda teiste elementidega, moodustades erinevaid liaaneolukordi. Süsinikulaade tuntakse kõige paremini tervete raamatukogu erinevates vormides, näiteks kivisöe või teemantide näol.
Kus süsinikku leiab?
Süsinikku võib leida igapäevaselt mitmetest kohtadest meie ümber. Näiteks, köögiviljad, aka aedviljad ja puuviljad, mis meie igapäevast toidulauda kaunistavad, sisaldavad üsna suuri koguseid süsinikku. Samal ajal leidub süsinikutööstuse toodetes kuni kümneid protsente süsinikku.
Süsinik on ka tuntud tooraine teatud tööstusharudele, näiteks keemiatööstusele, elektroonikaseadmete tootjatele, ning isegi tervishoiutööstusele. Üldiselt on süsinik keemiliste sünteeside põhiliseks tooraineks, mille abil luuakse erinevaid aineid.
Mis paneb süsiniku eristuma teistest elementidest?
Süsinik on eriline element seetõttu, et tal on võime moodustada lugematul hulgal erinevaid molekule. Süsinik kombineerub kergesti teiste elementidega, näiteks vesiniku, lämmastiku ja hapnikuga, et luua rikkalikult erinevaid orgaanilisi ühendeid. Orgaanilised ühendid võivad leiduda igapäevaelus väga erinevatel kujudel. Näiteks on kütuseks kasutatavad molekulid rikastatud süsinikkettaga, kuid samal ajal on süsiniku molekulid olulised ka juuste, naha ja muu inimkeha bioloogiliste materjalide koosseisus.
Kuni selle sajandini oli süsinik inimese jaoks ainult üks keemiline element sadadest, mis väljastati tahmast ja tossust. Süsiniku kõige tavalisemaid kasutusi leiti kindlasti tahma filtreerimisel, mida kasutati näiteks hingamisteede kaitseks saastunud keskkonnas, aga ka klaastootmise, autorehvide ja trükkimise tootmises.
Kuid viimase sajandi jooksul on süsiniku kasutusalad laienenud märkimisväärselt. Süsiniku kasutamine kõikus algselt pigem keemiatööstuse siseselt, näiteks uute ühendite loomisel, kuid jõudis seejärel ka igapäevaelu ja igas kodus kasutatava tehnoloogia valdkonda.
Kokkuvõte
Kokkuvõtteks võib öelda, et süsinik on väga oluline element, mida leidub igapäevaselt kõikjal meie ümber. Olles üks aluseks olevatest elementidest, millele tugineb elu, on süsinikul iseloomulikud omadused, mis muudavad ta paljudes erinevates valdkondades asendamatuks. Süsiniku eripära on lihtne kokku võtta – tegemist on igapäevaelu osana praktiliselt kõikjal erinevatel kujudel esineva elemendiga.