Nullkulu

Nullkulu

mis ei tapa?

Mis ei tapa: Tervise ohud, mida sa peaksid tundma

Eestlaste terviseseisund on viimastel aastatel olnud küllaltki hea, kuid kahjuks on meie seas palju neid, kes ei järgi tervisliku eluviisi reegleid. Me kõik teame, et suitsetamine ja liigne alkoholitarbimine on iseendale ohtlikud, kuid lisaks nendele ilmsetele ohtudele on ka palju teisi asju, mida tuleks teada ja millest rääkida. Selles artiklis vaatame üle mõned peamised terviseriskid, mida tuleks vältida, ja annan praktilisi nõuandeid, kuidas oma tervist kaitsta.

Kardiovaskulaarsed haigused

Südame-veresoonkonna haigused on maailmas surmapõhjus number üks ja Eestis on need tõsiseks probleemiks. Kroonilise stressi, ülekaalu ja halva toitumise tõttu on meie südame tervis ohus. Kuidas seda vältida? Kõige tähtsam on südame tervise heaks regulaarselt trenni teha ja süüa tervislikult. Proovi oma menüüst välja jätta suhkrurikkaid, töödeldud toite ja süüa rohkem kiudainerikkaid toite, nagu puu- ja köögivilju. Samuti on oluline hoida kehakaal kontrolli all.

Vähk

Kahjuks on vähk haigus, mis võib tabada kõiki – olenemata east, soost või elustiilist. Sellest hoolimata on mitmeid viise, kuidas vähendada oma riski haigestuda. Ühtne konsensus on see, et suitsetamine on üks suuremaid riskitegureid – nii et jätke see harjumus oma ellu kunagi sisse tulemata. Lisaks sellele on tervislik eluviis võtmetähtsusega. Tarbige rohkem toite, mis on rikkad antioksüdantidest ja muudest toitainetest, mis võivad aidata võidelda vähkkasvajate vastu. Samuti on rinnanäärmevähki põdevate naiste jaoks oluline regulaarselt kontrollida oma rindu.

Diabeet

Diabeet on tõsine haigus, mille põhjustab veresuhkru taseme tõus organismis. Haigus võib olla eluohtlik ja mõjutada inimeste kvaliteeti elu. Parim viis diabeedi vältimiseks on piirata oma suhkru ja tärkliserikaste toitude tarbimist. Lisaks sellele, on regulaarne treening ja tervislik toitumine olulised diabeeti vältiva elustiili puhul.

Mida saad ise teha?

Nüüd, kui oleme vaadanud üle mõned peamised terviseriskid, on oluline silmas pidada ka seda, mida sa saad ise teha nende ennetamiseks ja oma tervise parandamiseks. Siin on mõned praktilised näpunäited, mis võivad aidata:

• Ole füüsiliselt aktiivne iga päev vähemalt 30 minutit.
• Süüa tasakaalustatud toitu.
• Võta piisavalt und (7–8 tundi).
• Vähenda stressi oma elus.
• Ära suitseta ega tarbi liialt alkoholi.
• Külasta regulaarselt oma arsti ja lase enda tervist kontrollida.

Järeldus

Tervis on meie elu kõige olulisem vara. Kuigi mõningad terviseriskid võivad tunduda hirmutavad, on oluline meeles pidada, et me saame ise palju ära teha, et enda tervist kaitsta ja parandada. Regulaarne füüsiline aktiivsus ja tervislik toitumine, stressi vähendamine ning suitsetamisest ja alkoholist hoidumine aitavad meil pikendada oma ja oma lähedaste eluiga. Alusta juba täna oma tervisliku elustiiliga ja tunne end paremini ning tervemana!