Nullkulu

Nullkulu

mis aitab peavalu vastu?

Mis aitab peavalu vastu

Peavalu on kõigile tuttav seisund, mis avaldub erinevatel põhjustel ning mõjutab igapäevast toimetulekut. Tihtipeale tekib tugev peavalu, mis ei anna alla ka tavalistele valuvaigistitele ning häirib tavalist elu- ja tööprotsessi. Käesolevas artiklis vaatleme erinevaid peavalu tüüpe ning pakume välja tõhusaid viise nende leevendamiseks.

Peavalu tüübid

Peavalud võivad olla erinevat liiki ja põhjustatud erinevatest teguritest. Üldiselt liigitatakse peavalud kolme liiki: pingepeavalud, migreeni peavalud ning kobarpeavalud.

Pingepeavalud – kõige levinum peavalu tüüp, mis tekib tavaliselt pikaajalise ebamugava asendi, stressi või väsimuse tõttu. Sellise peavalu korral võib tunda survetunnet peas või nagu oleks pea pigistatud. Raviks on soovitatav mediteerida, võtta lõõgastusvanni, jalutada looduses ning teha muid stressi leevendavaid tegevusi.

Migreeni peavalud – terav valu ühes pea pooles, mis on tavaliselt seotud ka iiveldusega. Migreen võib olla põhjustatud muutustest hormoonide tasemes, toitumisel või reaktsioonina teatud keskkonnateguritele (nt valgus, müra). Migreenide korral soovitatakse vältida teatud toiduaineid (näiteks šokolaad ja juust) ning olla ettevaatlik ereda valguse, terava müra ning lõhnade suhtes. Samuti on efektiivne migreeni ravimine lõõgastusmeetoditega (näiteks jooga või meditatsioon).

Kobarpeavalud – väga tugevad ja valulikud peavalud, mis kestavad kaua ja avalduvad enamasti ühele pea poolele. Selliste peavalude põhjused pole täielikult teada, kuid arvatakse, et need võivad olla seotud geneetilise eelsoodumuse või ajukelme põletikulise seisundiga. Kobarpeavalude korral soovitatakse kõigepealt konsulteerida arstiga, kes võib määrata sobiva ravirežiimi. Võib proovida ka teatud looduslikke ravimeetodeid, nagu näiteks akupressuur.

Peavalu leevendamine koduste vahendite abil

Koduapteegidest leitud valuvaigistid on sageli esimene lahendus peavalu ravimisel, kuid on olemas ka palju looduslikke ja efektiivseid meetodeid, mis võivad leevendada peavalu.


Roheline tee – roheline tee sisaldab kofeiini, mis aitab leevendada peavalu ning on ka rahustava toimega.

Lavendliõli – lavendliõli on teadaolevalt rahustava toimega ja võib aidata leevendada peavalu. Piisab paar tilka, mille hõõrud oma templitele, otsmikule ja kuklale.

Soe kompress – soe kompress aitab leevendada veresooni ning seeläbi ka peavalu. Pane soe lapp või rätik pea ümber ning lõpeta oma lõõgastava ajaga.

Vesi – veearmastajad teavad, et piisava veetarbimuse tagajärjel on peavalu tekkimine vähem tõenäoline. Iga päev peab tarbima vähemalt kaheksa klaasi vett.

Söö rohkem puuvilju ja köögivilju – no kellele ei meeldi maitsvad puuviljad ja köögiviljad? Need sisaldavad palju antioksüdante, mis võivad aidata leevendada peavalu.

Maga piisavalt – väsimus võib põhjustada peavalu. Püüa magada vähemalt 7 – 8 tundi ööpäevas.

Liikumine – Treenida on hea, kuna vabastad keha endorfiinidest, Treening tekitab peavalu just esimestel treenimiskordadel. Kuid treenimise järgselt toimub endorfiinide tekitamises ootuspäraselt, seega kahjulik mõju vähenema ja hoopis tervistavat tungi tekitavat.

Kokkuvõtteks

Kokkuvõtlikult on peavalu leevendamisel ülitähtis aspekt, et leida peavalu taga olev põhjus ning läheneda sellele individuaalselt. On olemas mitmeid valulisi peavalu tüüpe ning nende raviviisid võivad varieeruda. Võib proovida erinevaid meetodeid, kodus looduslike meetodite kasutamist ja kindlasti tuleks konsulteerida arstiga. Lisaks peab olema teadlik, et kõige enam mõjutab peavalu rahutu elustiil, ebaregulaarne une viis ja toitumine, pidev stress. Seega püüa elada õnnelikku ja tasakaalukat elu end kallistades, maga piisavalt, proovi elada stressivabalt ning järgi tervislikku eluviisi. Kõigest sellest aitab peavaluga võidelda.