Miks väetatakse potililli
Potililled on väärtuslikud toataimed, mis ilmestavad kodu ja muudavad selle kauniks. Need lilled annavad elutoale, magamistoale ja köögile soojust ning iseloomu. Potilillede kasvatamine võib olla aga keeruline. See on tõeline väljakutse, kuna neil on erinevad vajadused, näiteks päikesevalgus, õhk, vesi ja väetised. Selles artiklis räägime sellest, miks väetatakse potililli ja kuidas seda õigesti teha, et tagada tervislik ja ilus taim.
Mis on väetis?
Väetis on orgaaniline või keemiline aine, mis sisaldab vajalikke toitaineid taime kasvu jaoks. Väetis sisaldab tavaliselt kolme peamist toitainet – lämmastikku, fosforit ja kaaliumi. Need ained on olulised taimes kasvuks, terviseks ja viljakuseks. Kui taimele ei anta piisavalt toitaineid, hakkab ta halvasti kasvama ja võivad tekkida erinevad haigused.
Miks on potilill vaja väetada?
Potililled on toataimed, kellel ei pruugi olla käepärast nii palju toitaineid nagu välistingimustes kasvavatel taimedel. Peale selle vajavad nad teistsugust tasakaalu väetiste osas. Potilillede kasvu ja arengut mõjutavad mitmed tegurid, näiteks päikesevalgus, vesi, õhk ja mullas olevad toitained. Kodus kasvatatuna ei ole neile sugugi levinud päikesevalgus, õhk võib olla palju kuivem kui looduses ning toataimede muld on tihti vaesem mullakihi osas, mistõttu vajab potilill eraldi toitainerikast lisaväge.
Kuidas valida potilillede väetisi?
Potilillede väetis valikul peab arvestama, et potilillede väetis peaks olema vähemalt kolmekordne. Kuna potililled on tavapäraselt erineva vajadusega, kuid tavaliselt vajavad suuremal määral kaaliumit. Seega peaks valima just sellise väetise, mis on eraldi loodud potililledele ning mida soovitab kasutada poega, aianduspood või mõni arvukate suuruste vähendused online-kaubamaja.
Millal ja kuidas väetada potilille?
Potililli tuleks väetada iga 2-4 nädala tagant kevadest sügiseni. Talvel tuleks väetamine lõpetada, kuna taime kasvu aeglustub ning kulub kogu energia ellujäämisele. Toas valitud lääne- või idapoolsuses potilill kasvaks küll toas, kuid ilma väetamiseta kasvaks need siiski hoopis luku all kaugetes puhkehetkedes, kus igasugune kasv alati lõppeb kiirelt.
Väetis tuleb segada taimesse, kui muld on niiske, et taime juured saaksid toitaineid hästi imada. Lugege hoolikalt väetise juhiseid ja järgige neid, et mitte liiga palju või liiga vähe väetist anda. Väetida ei tohi ka taime lehti, kuna see võib kahjustada taime ja tekitada põletusi. Kui väetate potililli õigesti, siis kasvavad need terved ja tugevatena, õitsevad kaunilt ning toovad rõõmu teie kodus.
Kas tasub hakata potililli ise kasvatama?
Potilille kasvatamiseks on palju valikuid ning nende hulgas on ka enda potilille kasvatamine seemnest. See on huvitav protsess, mis võimaldab teil õppida lillede kasvatamist täpsemalt tundma. Samuti saab potilillede ostmisel tihti valida erinevate värvide ja suuruste vahel, mis muudab taimede valiku huvitavaks. Potililli on võimalik kasvatada ka aastaringi, mistõttu saate kogu aeg nautida nende kaunistuse ja värskendust.
Kokkuvõte
Potilillede kasvatamine võib olla suhteliselt keeruline ülesanne, kuid seda õigesti tehes saate oma kodus kaunite õitega rõõmu tunda. Potilillede väetamine on elutähtis protsess, mis võimaldab taimedel kasvada ja areneda. Väetamine tuleb teha õigesti, vastavalt väetise juhendile ja toitainete tasakaalu silmas pidades. Potililli tuleks väetada regulaarselt, et tagada nende tervislik kasv ja kaunid õied. Nii valmistab taimede kasvatamine alati rõõmu ning loob ka hubase atmosfääri kodus.