Nullkulu

Nullkulu

miks suudavad lehised kasvada karmis kontinentaalses kliimas?

Miks suudavad lehised kasvada karvas kontinentaalses kliimas?

Lehised on traditsiooniliselt tuntud kui Euroopa metsade keskseid puitehitusmaterjale. Paljud ei tea siiski, et populaarsed puud suudavad kasvada ka karmis kontinentaalses kliimas, kus temperatuurid langevad sageli alla -15 kraadi ja kus lumikate võib püsida kuni kaheksa kuud aastas.

Kuigi lehiste kasvutingimused võivad tunduda lubamatud, on taimedel mitmeid adaptiivseid strateegiaid, mis võimaldavad neil kohaneda ka kõige ebasoodsamate tingimustega.

Lehised on kohanenud kontinentaalse kliima vahelduvate temperatuuridega

Lehistel on võime vältida külmumist, isegi kui temperatuur kohati langeb alla -15 kraadi. See on võimalik tänu taimede külmakahjustuste vältimiseks välja arenenud mitmetele mehhanismidele – näiteks võimele säilitada veetasakaalu ja õigesti doseerida vett läbi puukoore, või kasvada aeglasemalt, et arendada välja tugevamaid ja külmakahjustuste eest paremini kaitstud rakke.

Samal ajal on lehised ka võimelised kasvama kiiremini ja intensiivsemalt, kui ilm muutub soojemaks ja lumikate sulab. See võime võimaldab neil kohaneda kontinentaalse kliima äärmuslikult muutuvate temperatuuritingimustega.

Lehiste lehed on kliimamuutustele vastupidavamad

Lehised on karmi kliimaga kohanemisel välja arendanud lehed ja okkad, mis on kliimamuutuste suhtes vastupidavad. Näiteks võivad lehiste okkad olla igihaljad, et taimed saaksid fotosünteesi läbi viia ka talveperioodil, kui taimel puudub juurdepääs päikesekiirtele.

Lehiste lehed sisaldavad ka aineid, mis võimaldavad taimedel taluda tugevat päikesevalgust ja talveperioodi karmeid ilmaolusid. See võime võimaldab lehistel ellu jääda hoolimata aastaringsest külma ja lumeperioodist.

Lehiste juurestik on hästi kohandunud

Lisaks võimele kohaneda temperatuurimuutustega, on lehiste juurestik kohandunud ka kontinentaalse kliima pikkade talveperioodidega. Jaanuarist maini püsib sageli maapinna all püsiv lumikate, mis tähendab, et lehised peavad oma toitaineid hõlpsamini kättesaadavaks muutma.

Lehised on arendanud juuri, mis tungivad sügavale mulda, et taimed saaksid oma toiteelemente isegi lume all pinnast kätte saada. Samuti omavad lehised tugevaid juuri, mis võimaldavad taluda kontinentaalse kliima tugevaid tuuli ja raskusi viljakusega.

Lehised on inimese poolt hästi hoitud

Ühest küljest on lehised hästi kohandunud loodutinaga, teisest küljest on neid inimeste poolt aastasadu kasvatatud ja isegi kultiveeritud. See on viinud taimede teatud geneetiliste omaduste edasiandmisse, mis võimaldavad neil kasvada ka skeptilistes kliimatingimustes.

Lisaks inimeste hooldusele on paljudesse karmi kliimasse levinud lehised endiselt kõrghinnaline eksportmaterjal. Praktika on võtnud arvesse ka taimede heaolu, seega lehiseid on hoolikalt hooldatud ja haritud.

Kokkuvõte

Lehised on võimelised kasvama ka karmis kontinentaalses kliimas, kus temperatuurid langevad sageli alla -15 kraadi ja kus lumikate võib püsida kuni kaheksa kuud aastas. Lehised on kohandunud kliimamuutusega tänu adaptiivsetele strateegiatele nagu külmakindlus, vastupidavad lehed ja okkad, hästi kohandunud juurestik ning hästi kultiveeritud.

Kuigi lehiste elupaikade muutus võib olla tõsine probleem kliimamuutuste mõjul, võib neid vibratsiooni iseloomustav saavutus pakkuda konkreetset kasu, et uurida, kuidas taimed suudavad kliimamuutustega kohaneda, ning kuidas me saame neid edasi aidata ellujäämise nimel.