Nullkulu

Nullkulu

miks sa vaikid?

Miks sa vaikid?

Vaikimine on paljude jaoks loomulik, kuid me kõik teame, et tegelikkuses on see ka üks levinumaid probleeme suhtlemises. Miks me siis vaikime? Kas me kardame midagi öelda või lihtsalt ei viitsi rääkida? Käesolev artikkel uurib sügavuti vaikimist ja selle tagamaid.

Mis on vaikimine?

Vaikimine tähendab sõnade mittemärkimist. See võib juhtuda erinevatel põhjustel, kuid tihti on see seotud hirmu, ebamugavuse, ärrituse ja pinge tundega. Vaikimine võib olla midagi, mida inimesed teevad nii tahtlikult kui ka tahtmatult. Sageli võib see tekitada raskusi suhtlemises, eriti kui on vaja probleeme lahendada või oma seisukohti väljendada.

Miks inimesed vaikivad?

Vaikimine võib olla seotud mitmete teguritega, näiteks:

Hirm – Inimesed võivad vaikida hirmust, et nende öeldud sõnade tagajärjed võivad olla negatiivsed. Näiteks võib keegi karta oma arvamust väljendada, et mitte sattuda pahanduste või ebameeldivuste keskele.

Häbi – Inimesed võivad häbeneda öelda midagi valesti, kellegi eesrumalda või ärritada teisi oma sõnade või vaadetega. See võib põhjustada inimestel hoidumist oma mõtete avaldamisest või tundetest rääkimisest.

Ebatäpsus – Mõnikord võib inimesel olla raske öelda, mida ta mõtleb, eriti kui ta üritab väljendada keerulist mõtet või tundeid. Selle tulemusel võib ta vaikida, et mitte näidata oma teadmiste puudulikkust.

Lisaks võib vaikimine olla seotud madala enesehinnangu, hirmu analüüsi ees, ebakindluse, või lihtsalt sooviga kedagi mitte ärritada või rikkuda suhteid.

Mida teha, kui vaikid?

Kuigi vaikimine võib olla loomulik või sõltuv sõltuvalt iga inimese isiksusest, aga kui tunned, et sul on raskusi suhtlemises, on kasulik harjutada oma rääkimisoskust. Mõned näpunäited:

Harjuta väljendama ennast – Harjuta ise häälega rääkimist, kasutades enda kodus peeglit või rääkides sõpradega. See aitab teil väljendada oma mõtteid ja kontrollida oma hääletooni.

Kuula – Kuula teisi inimesi, kes räägivad sinuga või üksteisega. Õpi neilt, kuidas nad esitavad oma mõtteid, küsimusi ja allkirju.

Uuri välja oma hirmud – Kui sul on raskusi rääkimisega, püüa välja selgitada, mis paneb sind enamasti vaikima. Kas sa kardad, et teised väldivad sinuga rääkimist? Kas sa tunned, et koged laadi tagasilööke? Neid hirme mõistes saate neile paremini vastu seista.

Mis saab teha, et lõpetada vaikimine?

Kuigi on raske leida ühtset ja kõigile sobivat lahendust, on siiski võimalik võtta mitmeid samme, et vähendada vaikimist, mis sisaldab:

Tunne end kindlamalt – Vaikimise tekke taga on sageli madal enesehinnang või hirm, millega toime tulla on oluline, et saavad vähendada vajadust vaikida.

Värskenda oma sõnavara – Mõnikord võivad inimesed piirduda oma sõnavaraga, kuna nad pelgavad kasutada keerulisemaid sõnu või kuna neil puudub vajalik sõnavara. Seega tuleks pöörata tähelepanu paremale keeleoskusele.

ole positiivne – oma tundeid väljendades negatiivselt, on oluline säilitada positiivset suhtumist ka siis, kui arutame raskete teemadega. Teistele inimestele annab see vtusmis täiuslikku toetust ja tunnevad, et sa nagu oleksid nendega samal kõrgusel.

Kokkuvõte

Vaikimine võib olla keerulise probleemiga suhtlemine, kuid on võimalik sellele vastu seista. Kui te tunnete, et teil on raske rääkida, siis on vaja teada, millised hirmud jaohad tekitavad vaikides teie sees. Kui teie enesehinnang on madal, peaksite keskenduma eneseväärikuse parandamisele. Kui teie sõnavara on aja jooksul muutunud väga kõnekeelseks, siis tasub sellele rohkem tähelepanu pöörata, tuleb aega võtta ja loendada kõnesid. Kui need nõuanded on sisimas ja kaunilt üles seadetud, siis efektiivne suhtlemine saab alata ning teil on lihtsam konfliktidega kokkupuutumine.

Veel.