Nullkulu

Nullkulu

miks on taevas sinine?

Miks On Taevas Sinine

Taevas on üks ilusamaid vaatepilte, mida meie silmad saavad näha. Isegi kui pilved katab päikest, võib taevast ikka ja jälle pilkupüüdvaid momente leida, isegi öösel, kui kuu ja tähed sädelevad taevas. Kuid mis meile taevas siniseks teeb?

Seda, miks taevas sinine tundub, on selgitatud mitmel viisil, kuid kõige täpsemini ja lihtsaimalt on see seotud sellega, kuidas valgus levib atmosfääris. Kuid enne kui selle teemaga sügavamalt edasi läheme, räägime lähemalt valgusest.

Valgus kiirgab elektromagnetiliste lainetena, mis erinevad erineva lainepikkuse poolest ja loovad erinevaid värve. Värvuseks nimetatakse seda, kuidas me tajume valguse erinevaid lainepikkusi. Me näeme ainult valguse nähtavat spektrit, mille lainepikkused on vahemikus 400-700 nanomeetrit (nm). See spekter ulatub lillast (400 nm) punase värvini (700 nm).

Nüüd saame hakata rääkima taevas siniseks tegevast nähtusest. Taevas ei ole tegelikult sinine, selle asemel on taevas sinine, kuna atmosfäär hajutab päikesevalgust. Kuna päikesekiired jõuavad maapinnale, peavad need läbima õhu selle teel. Õhk toimib nagu väike prisma, hajutades päikesevalguse erinevates spektri värvides.

Kuna sinine valgus hajub atmosfääris paremini kui teised värvid, siis moodustab see sinise taeva. Sinise valguse lained on lühemad kui punase valguse lained, mis tähendab, et need hajuvad suuremas ulatuses, kuid teised värvid, nagu punane ja kollane, ei haju nii palju. Sel põhjusel on hommikuti ja õhtuti taevas rohkem oranži ja punast värvi.

Taevas võib muutuda ka mitmesuguste looduslike ja kunstlike tegurite tõttu. Näiteks hajutavad piisad, mis on madalad, ja jääkristallid, mis on kõrgemal, valgust erinevalt. See võib luua mitmeid erinevaid toone taevas, alates valgest kuni tumesiniseni.

Taevas võib ka muutuda erinevate kliimatingimuste tõttu. Näiteks võib õhu saaste põhjustada taevas erinevaid toone. Või võib õhuniiskus muuta taevas loori, kus päike paistab nagu helkiv pall.

Kokkuvõtteks on taevas sinine, kuna atmosfäär hajutab päikesevalgust erinevates spektri värvides ja sinine valgus hajub paremini kui teiste värvide valgus. Sinise taeva ilu tõttu oleme alati kaunite vaatepiltide kummardajad.

Veel.