Nullkulu

Nullkulu

miks on mõru maitse suus?

Miks on mõru maitse suus

Te olete kindlasti kogenud seda enne – pärast sööki, joomist või isegi pärast hambapesu, tunnete mõru järelmaitset suus. See võib olla väga ebamugav ja kui see kestab kauem, võib see hakata muret valmistama. Mõru maitse suus võib olla märk mitmest erinevast asjast. Selles artiklis uurime, miks mõru maitse tekib ja mida selle vastu saab teha.

Mis on mõru maitse?

Mõru maitse tuleneb keele retseptoritest, mis reageerivad mõruainetele. Mõrud maitsed on sageli seotud toiduga, mis võib olla kahjulik või mürgine, seega on evolutsiooniliselt meie keha kohanenud mõru maitsetega, et meid kaitsta. Kuid mitte kõik mõru maitsed pole halvad. Paljud tervislikud toidud, nagu kohv, šokolaad ja kibuvitsad, sisaldavad mõru maitset.

Mis põhjustab mõru maitset suus?

Mõru maitse suus võib olla mitme erineva põhjuse tagajärg. Järgnevalt on mõned levinumad:

– Hambapasta või suuloputusvesi: Mõned hambapastad ja suuloputusvedelikud sisaldavad mõru maitset.
– Seedehäired: Seedetrakti probleemid võivad põhjustada mõru maitset suus. Näiteks võib maksa- või sapipõiehaigus põhjustada sapi tagasivoolu ja sellega kaasnevat mõru maitset. Gastroösofageaalne refluks (GERD) ja gastriit võivad samuti põhjustada mõru maitset suus.
– Ravimid: Mõned ravimid võivad põhjustada mõru järelmaitset suus, nagu antidepressandid, antibiootikumid ja mõned ravimid vererõhu ja diabeedi raviks.
– Suitsetamine: Suitsetamine võib põhjustada järelmaitset, sealhulgas mõru maitset.
– Infektsioonid: Mõru maitse suus võib olla sümptom mõnest infektsioonist, näiteks sinusiidist või kurguvalu.
– Allergiad: Toiduallergiad võivad põhjustada mõru maitset suus.

Kuidas vabaneda mõru maitsest suus?

Mõru maitsest vabanemiseks võib olla mitu erinevat meetodit. Siin on mõned soovitused:

– Jooge palju vett: Vesi aitab neutraliseerida mõru maitset suus.
– Harjake hambaid: Hambapasta ja suuloputusvahendid võivad põhjustada mõru maitset, seega harjake hambaid põhjalikult.
– Tarbige närimiskummi: Närimiskumm aktiveerib süljenäärmeid, mis aitab suurendada süljevoolu ja neutraliseerida mõru maitset suus.
– Vältige kõhtu täis söömist: Ülesöömine võib põhjustada mõru järelmaitset suus, seega sööge tasakaalustatud toitumist ja keskenduge väiksematele toidukordadele.
– Vältige suitsu ja alkoholi: Suitsetamine ja alkoholi tarbimine võivad põhjustada mõru järelmaitset suus. Proovige vähendada suitsetamist või alkoholi tarbimist või vältida neid täielikult.
– Ravimid: Kui mõru maitse on ravimite kõrvaltoime, pidage nõu oma arstiga, kes võib soovitada teisi ravimeid.

Millal peaksin minema arsti juurde?

Kui mõru maitse suus kestab kauem kui mõni päev, on soovitatav otsida nõu arstilt. Oluline on välja selgitada mõru maitse põhjus, et saaksite selle vastu võidelda.

Järeldus

Mõru maitse suus võib olla väga ebamugav ja võib olla märk mitmest erinevast asjast. Kui see kestab kauem kui paar päeva või kui sellega kaasnevad muud sümptomid, peate minema arsti juurde. Kuid enamiku juhtudel võib mõru maitset suus leevendada lihtsate meetmetega, nagu näiteks vee joomine, hammaste harjamine ja närimiskummi tarbimine. Järgige neid soovitusi ja naudi taas suus olevaid maitseid.

Veel.