Nullkulu

Nullkulu

miks on lumevaene talv mitmeaastastele taimedele ohtlik?

Miks on lumevaene talv mitmeaastastele taimedele ohtlik?

Talv on ükskõik millise aastaaja kõige keerulisem periood looduses. See periood on aga eriti keeruline mitmeaastastele taimedele, kuna taimed vajavad oma elutsükli jätkamiseks kevadel saadaval olevat energiat. Kuid kui talv on lumevaene, on taimedel suur oht oma ellujäämisvõime kaotamiseks.

Kuigi ei pruugi olla kohe aru saada, võib lumevaene talv nii taimedele kui ka nende elupaikadele põhjustada otseselt ja kaudselt palju kahju. Siin on mõned põhjused, miks lumevaene talv on mitmeaastastele taimedele ohtlik:

Lumevaene talv seab taimed otsese veepuuduse ohtu

Kõik taimed vajavad vett, et ellu jääda. Kuid külma ilma korral lumi võib pakkuda taimedele mitte ainult soojust, vaid ka vett. Lumi sulab aeglaselt, kontrollitud tempos, võimaldades taimedel päeva jooksul järk-järgult veestamata jääda. Kui talv on aga lumevaene, võib see põhjustada taimedel äärmist veepuudust, kuna lumi pakub taimedele ainsat veekogust.

Lumevaene talv soodustab külmakahjustusi

Külmakahjustuste risk taimedele suureneb oluliselt, kui talv on lumevaene. See kehtib eriti taimede suhtes, mis kasvavad tavaliselt suurema lumekohaga piirkondades. Külma ilma korral toimib lumi taimede kaitsekihina, kaitstes neid otsese külma eest. Kui talv on aga lumevaene, võib see taimi kaitseta jätta ja seada need otsese külmakahjustuse ohtu.

Lumevaene talv suurendab mullakahjulike mikroobide hulka

Teadlaste hinnangul on soojemad talved seotud kiuslike mullamikroobide arvu suurenemisega. Põhjuseks on näiteks see, et kullast külma ilma korral kaetakse taimede kohal asuv lumevaipa jäise kihiga, mida on tunduvalt raskem läbi tungida neil pinnases leiduvatele mikroobidele. Külm ei hävita neid, vaid sunnib neid talveks “magama” ning kevade saabudes neid taas aktiveerides moodustub säärane rekordiline mikroobide hulk, mis taimede kahjustamist või lausa surma põhjustab.

Lumevaene talv paneb liikuma esoteerilised protsessid taimedes endis

Kevadel, kui lumi sulab, on talvisel “uinus” oleval taimel vaja üles ärgata. Taimedel on oma “kroonika” võipäevakava, millal ja kuidas talveunest väljuda. Kuid kui talv on lumevaene, võivad need kroonikad rikkuda huvi, et taimedel vajalikul hetkel kasvuperiood alustada ei õnnestu. Nii võib hilinemine põhjustada taimedele pöördumatut kahju.

Tõenäoliselt on need vaid mõned näited sellest, kuidas lumevaene talv võib mõjutada mitmeaastaste taimede ellujäämisvõimet. Loomulikult on mitmeaastaste taimede tervisele ohtlik ka liiga palju lund, kuid siit järeldub paratamatus, et lumeta talved on loodusele ebasobivad. Lapslehtede kõrval on see veel üks võimalus Eestis kasvavatest taimedest õppida ja neist hoolida.

Kokkuvõtteks, lumevaene talv võib olla mõnedele taime liikidele ohtlik. See on seotud märkimisväärse veepuuduse, külmakahjustuste, mullakahjulike mikroobide hulga ja närvide rikkumisega, mis mõjutavad otseselt nende ellujäämise võimalusi. On väga oluline mõista talve olulist rolli taimede elutsüklis ja kaitsta neid keskkonnatingimuste eest, mis võivad neile ohtlikud olla.