Nullkulu

Nullkulu

miks on lõuna eestis palju järvi?

Miks on Lõuna-Eestis palju järvi?

Lõuna-Eesti on tuntud oma ilusate maastike ja rikka looduse poolest. Üks selle piirkonna eripära on see, et siin on palju järvi. Kuid miks on see nii? Mis on põhjus, miks just Lõuna-Eestis on nii palju järvi? Seda uurime selles artiklis.

Geograafiline asukoht

Lõuna-Eesti asub suure veemassiivi, Peipsi järve ääres. See mõjutab suuresti ka piirkonna kliimat ja maastikku. Lõuna-Eesti on mägine ja metsane, ning seal on rohkelt mägijõgesid ja ojasid, mis voolavad Peipsi järve suunas. Lisaks sellele on Lõuna-Eestis palju karbonaatset setet, mis annab järvedele eripärase värvi ja koostise.

Missugused on Lõuna-Eesti järved?

Lõuna-Eestis on üle 1000 järve erineva suuruse, kuju ja koostisega. Enamik neist on väikesed järved, kuid leidub ka mõned suuremad. Näiteks Võrtsjärv on üks suurimaid Eesti järvi ning asub just Lõuna-Eestis. Võrtsjärve ja teiste Lõuna-Eesti järvede vesi on jahedam ning happelisem võrreldes Peipsi järve ja Pärnu jõe veega.

Miks on Lõuna-Eesti järved hapnikurikkamad?

Lõuna-Eesti järved on tavaliselt sügavamad kui Põhja-Eesti järved. Sügavamate järvede vesi on hapnikurikkam, sest pindmine kiht seguneb vee sügavamate kihtidega vähem, mistõttu hapnik säilib suuremas koguses. Lisaks sellele on järvedel erinev pinsütsükkel ning vee vahetus on aeglasem kui jõgedel. Seetõttu on järvevee kvaliteet parem ning vesi on puhtam ja hapnikurikkam.

Mis on Lõuna-Eesti järvede tähtsus?

Lõuna-Eesti järved on olulised nii kohalikule elanikkonnale kui ka turistidele. Järved pakuvad võimalusi kalastamiseks, ujumiseks, kanuutamiseks ja paadisõiduks. Samuti on need olulised elupaigad paljudele kalaliikidele ja teistele veega seotud organismidele. Lõuna-Eesti järved on ka olulised veekogud, mis aitavad reguleerida piirkonna veevarusid. Näiteks võib Lõuna-Eesti järvedest saada joogivett nii kohalikele elanikele kui ka teistele piirkondadele.

Kokkuvõte

Lõuna-Eesti järved on ilusad ja olulised veekogud, mis rikastavad piirkonna maastikku ja loodust. Nii nagu paljud Lõuna-Eesti omapärased tunnused, on ka järvede olemasolu seotud piirkonna geograafilise asukoha ja maastikuga. Sügavamad järved on hapnikurikkamad ning pakuvad rohkem võimalusi vaba aja veetmiseks ja elupaiku erinevatele organismidele. Lõuna-Eesti järved on jäänud Eesti talviseks puhkealaks, pakkudes rahule maailma äärealadel.