“Mida teha vesivilliga”
Kui oled kunagi kannatanud vesivillide all, tead, kui häirivad nad olla võivad. Vesivillid ilmnevad nahal peamiselt naha hõõrdumise või naha ja jalanõu vaheliste vigastuste tagajärjel. Vesivillid on nahale kuuluvate kõige tüütumate probleemide seas üsna tavalised. Nende tekkimine on valus, ebamugav, ja võib pikemaks ajaks segada igapäevaelu. Õnneks siiski on vesivillide vastu mitmeid lahendusi, mida saad ise proovida. Siin on mõned asjad, mida teha vesivilliga:
Ära liigu palju
Kui oled just saanud pehme vesivilla, on mõistlik vältida koormust, et vältida vesivilla halvemaks muutumist. Õnneteraapia võib selle asemel mõnda aega istuda ja puhata. Kui pead palju käima, siis pane naturaalvillased sokid jalga, et vältida hõõrdumist jalatsitega.
Kuivata vesivill kuivaks, enne jala sidumist
Kui vesivilla pealmine kiht puruneb, on jõudnud juba nakkus sisse ja võid saada täiesti teise probleemi. Seetõttu on oluline lasta vesivillidel kuivada ise ilma, et nendega seataks midagi üle kilekastme või padja abil. Kui vesivill on kuiv, võid selle üle siduda, et vältida edasisi kahjustusi.
Kasuta vesivilla jaoks steriilset sidet
Esimeste päevade jooksul pärast vesivilla teket, on hea idee siduda haav sterilse sidemega, et kaitsta tekkivat haava nakatumise eest. Kui sidemega kaasneb ventileerimine, on haava paranemine kiirem ning võid saada kiiremini ka tulemust.
Kasuta kerget steriliseerivat salvi
Peale sideme võtmist, on hea kasutada kerget steriliseerivat salvi või antibakteriaalset kreemi, mis aitab haaval paremini paraneda.
Ära katsu vesivilla ise ‘puhtaks’ teha
On teada, et vesivillide lõhkumine võib põhjustada naha infektsiooni. Seetõttu on oluline, et sa ei laseks ennast lõhkumisest ahvatleda. Kõik need, mis aitavad vesivilla rahulikult hoida, tagavad selle, et haavast moodustuks kiiremini koorik.
Määri vesivilla üle jääga
Jääkiht muudab nahasoonte kitsamaks, vähendades seeläbi verevoolu kahjustatud piirkonnas. Kui verevool väheneb, on ka valu tugevuse langus suurem, mida kogenud juurtele võimendada. Pane sel juhul vesivillile peale jääkotti või külma veepudelit, et leevendada haavavat kohta.
Ära kõnni paljajalu
Kui sa oled vesivillide all kannatanud, siis sa tead, et kõndimine paljajalu võib olukorda veelgi halvendada. Ilma sokkide või teatud tüüpi sisetallata jalatsiteta on sinu nahakimbu kahjustused teatud kohtades tõenäolisemad. Näiteks lükatakse uusi tossusid tavaliselt sisse kusagile jalgade kokkutõmbumise piirkonnas, mis võib siin seestpoolt rohkem hõõruda kui teistes piirkondades. Seepärast kasuta selliste kingade puhul sisetallad või lisaelemente, mis aitavad vähendada kingade sees moodustuvaid hõõrdumisid.
Aita vesivillidel paraneda ise.
Jalalabad on võimelised seda kummalist haava ise edukalt ravima. Kui teed õigeid asju, avab nahk oma vedeliku ja vabastab seejärel haava stressi, paraneb ise. Siiski võib see võtta pisut kaua aega ning korduvate hõõrdumisvigastuste korral võivad vesivillid muutuda suuremaks ja valusamaks. Kui kahtled vesivilliga seoses, siis pöördu julgelt arsti poole.
Kokkuvõttes: vesivillid võivad olla väga ebamugav ja valus probleem. Oluline on esimestel päevadel võtta ettevaatusabinõud, mis selle edasisid esmase haavandamiseni viia, tekitada ning kasutada sidet ning salvi. Ära unusta hoida jalgu liigselt stressivabana ning lase vesivillidel kuivada loomulikult ilma nahka rikkumata. Hoolitse oma jalgade eest ja naudi hetki, mis ilma ebamugavustundeta meeldivalt veelgi paremaks muutuvad!