Nullkulu

Nullkulu

mida teha vanade raamatutega?

Mida teha vanade raamatutega?

Vanadel raamatutel on oma eriline võlu. Need on osa minevikust ja igaüks neist võib olla tõeline aare. Vanad raamatud ei ole aga ainult lugemiseks. Need võivad olla ka hindamatuks ressursiks, kui oskad neid õigesti kasutada. Selles artiklis anname sulle mõned näpunäited, kuidas vanu raamatuid kodus ära kasutada.

Hoidmine

Vanade raamatute kõige olulisem ülesanne on nende säilitamine. Kui sa säilitad raamatuid korralikult, saavad nad kesta väga kaua aega. Vanade raamatute säilitamisel on mõned põhireeglid, mida oleks kindlasti hea meeles pidada.

• Hoia raamatuid kuivas kohas. Niiske keskkond võib neid kahjustada.

• Väldi otseset päiksevalgust. Päiksekiired võivad raamatute nahka pleegitada.

• Ära aseta raamatuid küttekehade lähedusest. Kõrge temperatuur võib paberit kuivatada ja kahjustada.

• Hoia raamatuid püstaselt. Kui paned raamatud riiulisse tihedalt kõrvuti, siis raamatute kaaned kriibivad üksteise vastu ja raamatud võivad deformeeruda.

• Kindlasti käitle raamatuid ettevaatlikult ja hoia neid otse.

Puhastamine

Raamatud on nagu puhastuslapid, kuhu koguneb tolmu ja mustust. Kui sa puhastad oma raamatuid korrapäraselt, siis aitad kaasa nende pikaealisusele.

• Tolmu eemaldamine. Kasuta pehmet mikrokiust rätikut ja õrnalt puhastada raamatukonksu. Ära kunagi kasuta tolmuimejaid, sest need võivad raamatuid kahjustada.

• Plekkide eemaldamine. Kui raamatu kaas on määrdunud või määrdunud, võid kasutada vett ja pehmet rätikut, et see siledamaks muuta. Veendu, et raamat oleks kuiv enne riiulisse tagasi panemist.

Taaskasutamine

Kui sul on palju vanu raamatuid, mida sa enam lugeda ei soovi, on neil veel mitmeid teisi kasutusviise. Nad võivad olla suurepärased dekoratsioonid ja ka kodukaunistamise võimalused.

• Riiulid ja diivanid. Vanade raamatute riiulile panemine võib olla imeline sisekujunduselement, mis annab kodule sooja ja hubase ilme. Võid ka näiteks vanast raamatust lihtsalt kaanepaberi maha võtta, seda kokku voltida ja panna kohvilaua peale.

• Poolik vase. Võid võtta vana kaanega raamatu ja lõigata pooleks kaanepaberi ära. Seejärel võid kasutada seda poolikku riiulide all, et stiilselt näidata oma lemmikraamatuid.

• Fotoalbumeid. Võid ka teha endale unikaalse fotoalbumi vanadest raamatutest. Lihtsalt lõika raamat kaanepaberi kaanelt ära ja kasuta seda pildi taustana.

Andmete hankimine

Vanad raamatud võivad olla ka olulised allikad ajaloo, kunsti ja kultuuriga seotud teadmiste hankimiseks. Kui sa tunned huvi erinevate teemadega seotud ajaloo ja kultuuriliste teemadega, siis võivad vanad raamatud olla sinu jaoks tõeline aare.

• Eelarvamuseta lugemine. Ole avatud meele ja ära piira end konkreetse ainevaldkonnaga.

• Uuri raamatute väljaande kuupäeva ja varasemate omanike nimesid. See võib pakkuda huvitavaid lugusid ja anda sulle edasi isikupärase kogemuse raamatute maailmas.

Kokkuvõte

Vanade raamatute paikapanemine nõuab tähelepanu ja hoolikat käitlemist, aga kui sa seda õigesti teed, saavad raamatud kesta väga kaua aega. Kui sa enam ei taha raamatut lugeda, võib sellest saada kreaviv ja praktiline kodukaunistuselement või jagada huvitavaid fakte. Ära unusta, et vanade raamatute lugemisel võib olla väga palju eeliseid. Nii et võta üks raamat kätte ja naudi minevikku!

Veel.