Nullkulu

Nullkulu

mida teha setomaal?

“Mida teha Setomaal”

Setomaa on unustamatu ja ilus osa Eestist, kus on palju põnevaid tegevusi ja kohti, mida avastada. See idülliline piirkond asub Kagu-Eestis ja ulatub Venemaa piirini. Setomaad külastades saate nautida looduse ilu, rikkalikku kultuuripärandit ja maalilisi maastikke. Selles artiklis räägime üksikasjalikult sellest, mida teha Setomaal, et saaksite sellest piirkonnast maksimaalselt kasu saada.

Tutvuge Setomaa kultuuriga
Setomaal on tugev traditsiooniline kultuur, millele on iseloomulikud soojad inimsuhted ja hingestatud laulud. Setude keel on eesti keelest erinev ja neil on oma pärimuskultuur. Kui soovite kogeda seda kultuuri ja traditsioone, külastage Seto Talumuuseumi Värska lähedal. Muuseum on sisse seadnud traditsioonilised talud ja sealt saab osta ka käsitööd.

Avastage Setomaa maalilised paigad
Setomaal on rohkesti maalilisi paiku, mida külastada. Üks neist on Obinitsa nõiakaev, kus usutakse, et kohalikud nõiad kasutavad kaevuvett maagilistel eesmärkidel. Samuti tasuks külastada Luhamaa piiripunkti ja Koidula raudteejaama, mis on ajalooliselt tähtsad paigad. Setomaal saab matkata ka Piusa koobastikus, kus näete haruldaseid paekivest koobaseinu ja kogeda koopaelu.

Proovige kohalikke toite
Setomaal on palju maitsvaid ja isuäratavad toite, mida tasuks kindlasti proovida. Näiteks saate proovida savipotis keedetud rosollisuppi, seapraadi koos kapsa ja klimpidega või hoopis verivorste. Kindlasti tasub proovida ka seto leiba, mis on valmistatud kohalikust rukkijahust ja ahjus küpsetatud.

Naudige looduse ilu
Setomaal on palju ilusaid paiku, mis pakuvad suurepäraseid vaateid looduse ilule. Looduskaunis koht on Värska, kus on suur järv, metsad ja kaunid kaldad. Peraküla rand on samuti kena paik ranna armastajatele. Selles piirkonnas saab matkata ka 80-kilomeetrises Piusa matkarajal.

Osalege kohalikel üritustel
Setomaal on palju kohalikke üritusi, mis võimaldavad kogeda seda piirkonda veelgi rohkem. Üks olulisemaid üritusi on Seto Kuningriigi päev, mis toimub igal aastal augustis ja on täis muusikat, tantsu ja kohalikku traditsioonilist toitu. Kevadeti toimub Setomaa laulu- ja tantsupidu, mida külastavad tuhanded inimesed.

Kokkuvõte
Setomaa on suurepärane piirkond, mis pakub rikkalikku kultuuripärandit, kauneid maastikke ja maitsvaid toite. Seal on palju teha ja avastada. Tutvuge kohaliku kultuuriga, külastage maalilisi paiku, proovige traditsioonilisi roogasid, nautige looduse ilu ja osalege kohalikel üritustel. Setomaal on midagi kõigile ja kindlasti ei pettu te seal viibides.

Veel.