Mida teha mürgistuse korral
Mürgistus on tõsine meditsiiniline seisund, mis võib tekkida inimesel siis, kui ta satub kokku mürgiste kemikaalide, taimede, putukahammustuste või muude ohtlike ainete ja organismidega. Mürgistus võib põhjustada erinevaid sümptomeid, sealhulgas iiveldust, oksendamist, kõhulahtisust, peavalu, palavikku ja isegi teadvusekaotust.
Selle artikli eesmärk on anda lugejatele selge ülevaade sellest, mida nad peaksid tegema juhul, kui nad satuvad mürgistuse ohvriks.
Esmased sammud
Kui arvate, et olete mürgistuse ohver, peaksite kõigepealt kutsuma kiirabi. Ärge proovige ise ravida, vaid oodake professionaalset abi saabumist.
Enne kiirabi saabumist proovige kindlaks teha, milline aine või organism teid mürgitas. Kui võimalik, hoidke kogu esemeid või putuka väljaheiteid, et need saaksid hiljem laboris analüüsida.
Tähtis on meeles pidada, et mürgistus on erinevat tüüpi ja vajab erinevat ravi. Näiteks võib joogimürgitus nõuda erinevat ravi kui putukahammustused.
Mürgistuse tüübid
Allpool on loetletud mõned tavalised mürgistuse tüübid, mida võite kogeda.
– Joogimürgitus – tekib siis, kui tarbite alkoholi või ohtlikke kemikaale, näiteks kodukeemia segusid või bensiini.
– Putukahammustused – putukad, nagu mesilased, sipelgad ja ämblikud, võivad süstida mürki, mis võib põhjustada allergilist reaktsiooni.
– Taimed ja seened – mõned taimed ja seened sisaldavad mürki, mis võib põhjustada mürgistuse sümptomeid, kui neid alla neelata või nahale satuvad.
– Ravimimürgitused – ravimid, nagu valuvaigistid või psühhotroopsed ravimid, võivad põhjustada mürgistust, kui neid võetakse liiga palju või valesti.
– Keemilised kahjustused – kemikaalid, nagu puhastusvahendid, lagunevad, tööstusjäätmed ja suits, võivad sissehingamisel või nahaga kokkupuutel põhjustada mürgistuse sümptomeid.
Mürgistuse sümptomid
Mürgistuse sümptomid võivad varieeruda sõltuvalt mürgistuse tüübist ja selle raskusastmest. Üldiselt võivad mürgistuse sümptomid hõlmata järgmist:
– Iiveldus ja oksendamine.
– Kõhuvalu ja kõhulahtisus.
– Peavalu ja pearinglus.
– Nahalööve ja sügelus.
– Higistamine ja tugev janu.
– Teadvuse kaotus ja kooma.
Ravi
Ravi sõltub mürgistuse tüübist ja raskusastmest. Kui arst leiab, et olete mürgistuse ohver, peate järgima tema juhiseid ja võib-olla viibida haiglas, et saada täiendavat ravi.
Kui mürgistus on mõõdukas, võib arst soovitada järgmist:
– Süüa tervislikku toitu ja juua palju vett, et aidata organismil ohtlik aine välja viia.
– Võtke kaasaegseid ravimeid, mis aitavad leevendada mürgistuse sümptomeid, nagu iiveldus või peavalu.
– Vältida mürkide sattumist kehasse tulevikus, kandes kaitseriietust ja vältides mürgiste kemikaalide ja putukate lähedust.
Kui mürgistus on tõsine, võib arst soovitada:
– Maoloputus – protseduur, kus läbi suu või nina sisestatakse toru maosse ja sinna pumpatakse lahust, et pesta mürki organismist välja.
– Dialüüs – protseduur, mis eemaldab ohtlikud ained verest ja aitab kaasa mürgistuse paranemisele.
– Hingamisabi – protseduur, mis aitab teil hingata, kui keha on mürgitusest nõrgaks jäänud.
Kokkuvõte
Mürgistus on tõsine seisund, mis võib kaasa tuua mitmesuguseid sümptomeid ja vajab professionaalset ravi. Kui arvate, et olete mürgistuse ohver, peaksite viivitamatult kutsuma kiirabi ja järgima arsti juhiseid, et saada tõhusat ravi. Oluline on ka mürkidega kokkupuute tuleviku vältimine ning tervisliku ja ohutu eluviisi säilitamine.