Nullkulu

Nullkulu

mida taimed eraldavad?

“Mida taimed eraldavad”

Taimed on meie elu oluline osa, andes meile toidu, hapniku ning palju muud. Lisaks on enamikul taimedest kasulik omadus – nad suudavad eraldada keenikuid ehk lenduvaid orgaanilisi ühendeid, mis võivad olla tervisele kahjulikud. Selles artiklis räägimegi mida taimed eraldavad ning kuidas see meile kasulik on.

Mis on keenikud?
Keenikud on lenduvad orgaanilised ühendid, mida leidub nii siseruumides kui ka väljaspool. Neid võib eritada nii bioloogilised organismid (näiteks inimene, loomad, taimed) kui ka keemilised allikad (näiteks mööbel, ehitusmaterjalid, autode heitgaasid jne). Keenikud on tihedalt seotud inimeste tervisega, kuna pikaajaline kokkupuude nendega võib põhjustada terviseriske, nagu kopsuprobleemid, allergiad või isegi vähk.

Milliseid keenikuid taimed eraldavad?
Taimed suudavad eraldada mitmeid erinevaid keenikuid, mille hulka kuuluvad näiteks eeterlikud õlid, lenduvad süsivesinikud, terpeenid ja isopreenid. Need keenikud suudavad moodustada osooniga reageerides ohtlikke ühendeid, mis võivad olla tervisele kahjulikud. Taimed eraldavad keenikuid erinevates kogustes, sõltuvalt taime tüübist, suurusest ja tervisest.

Kuidas eraldavad taimed keenikuid?
Taimed eraldavad keenikuid mitmete erinevate mehhanismide abil. Üks olulisemaid meetodeid on transpiratsioon ehk veeauru väljutamine taime lehtedest. See protsess aitab taimedel reguleerida kehatemperatuuri ning hoida end kahjurputukatest eemal. Teine meetod, mida kasutavad taimed keenikute eraldamisel, on lenduvate ainete difusioon. See tähendab, et keenikud liiguvad taime rakkudest läbi õhu, kuni jõuavad välimisse keskkonda.

Kuidas aitavad taimed meie tervist paraneda?
Taimedel on mitmeid tervist soodustavaid omadusi, mis on seotud nende võimega eraldada keenikuid. Näiteks on osutunud, et taimede läheduses viibides on inimestel parem enesetunne ning nad on vähem stressis. See on seotud taimede võimega eraldada lenduvaid ühendeid nagu lavendel, mis aitavad inimestel lõõgastuda ja paremini magada. Samuti on neil positiivne mõju immuunsüsteemile ning need aitavad ennetada paljusid terviseprobleeme nagu astma, bronhiit ja kopsupõletik.

Kuidas saame taimede tervist soodustavat mõju maksimeerida?
Taimede tervist soodustavaid omadusi saab maksimeerida mitmel erineval viisil. Näiteks võib valida õiged taimed, mis sobivad siseruumides kasvatamiseks. Mõned taimed, nagu rahapuu ja aaloe, on eriti head lenduvate ühendite eraldamisel ning aitavad parandada meie tervist. Samuti tuleks hoolikalt jälgida taimede seisukorda ja veenduda, et need oleksid piisavalt valgustatud.

Järeldus
Taimed on meie elu lahutamatu osa ning nende tervist soodustavad omadused on hindamatu väärtusega. Kui soovime oma tervist parandada, peaksime kindlasti kaaluma taimede kasvatamist siseruumides. See on odav ja lihtne viis oma üldist tervist parandada ning oma keskkonda kaunistada. Lisaks aitavad taimed ka meie puhast õhku hoida ning hoiavad ära keenikute kogunemise ruumides.