Nullkulu

Nullkulu

mida tähendab veri uriinis?

“Mida tähendab veri uriinis?”

Veri uriinis ehk hematuuria on seisund, kus uriin sisaldab vererakke. See võib olla tingitud erinevatest põhjustest, sealhulgas infektsioonidest, põletikest, vigastustest või neeruhaigustest. Hematuuriat võib täheldada meestel ja naistel ning see võib olla kas ajutine seisund või sümptom tõsisemast haigusest.

Selles artiklis vaatleme lähemalt, mis on veri uriinis, selle põhjused, sümptomid ning ravi. Samuti uurime, mida teha, kui märkate uriinis verd.

Miks veri uriinis ilmub?

Veri uriinis võib olla tingitud mitmest põhjusest, mis võivad olla kerged või rasked. Mõned kõige levinumad põhjused on järgmised:

– Põletik kehas: Veri uriinis võib olla sümptom keha põletikulisest seisundist, nagu näiteks tsüstiit. Seda seisundit iseloomustavad valulik urineerimine ja põievalu.

– Neerukivid: Neerukivide korral võib uriin sisaldada väikestes kogustes verd. See võib põhjustada ka kramplikku valu seljas ja kõhukelmes.

– Neeruhaigused: Teatud neeruhaigused võivad põhjustada hematuuriat. Neeruhaigustega kaasnevad sageli ka muud sümptomid, nagu valu, turse ja jõuetus.

– Põie või neerutuumori olemasolu: Harvadel juhtudel on hematuuria võimalik neeru või põie kasvaja tõttu. Sellisel juhul võivad sümptomid sisaldada verd uriinis, valu kõhukelmes, kaalulangust ja väsimust.

Mis on hematuuria sümptomid?

Hematuuria põhjustatud sümptomid võivad varieeruda sõltuvalt põhjusest. Siiski on mõned sümptomid sarnased, olenemata sellest, mis hematuuriat põhjustab. Need sümptomid võivad sisaldada:

– Uriinis nähtav veri: Kui märkate, et uriin sisaldab punaseid praeguseid rakke, on see kahtlemata hematuuria.

– Uriin muudab oma värvi: Hematuuriaga uriin võib muutuda erkpunaseks, roosaks või isegi pruunikasvärviliseks.

– Põletik või valu uriinimisel: Kui põie- või neeruhaigus põhjustab hematuuriat, võib urineerimisel tunda valu, põletustunnet või raskustunnet.

– Kuseteede sagedane rutiin: Kui teie hematuuria on põhjustatud kuseteede põletikust, siis võite vajada sagedast urineerimist.

– Üldine valu ja ebamugavustunne: Hematuuriaga kaasneb sageli ka muud sümptomid, nagu turse ja jõuetus.

Kuidas ravida hematuuriat?

Hematuuria ravi sõltub sellest, mis selle põhjustab. Kui põhjus on kerge, võib hematuuria ise mööduda. Kuid kui see on põhjustatud tõsisemast seisundist, on vaja ravida selle põhjust.

Siin on mõned ravivõimalused hematuuria puhul:

– Antibiootikumid: Kui hematuuria on põhjustatud põletikust ja infektsioonist, võib arst välja kirjutada antibiootikumid.

– Kasvaja eemaldamine: Kui uriinis esinev veri on tingitud kasvajast neerudes või põies, võib arst soovitada kasvajat kirurgiliselt eemaldada.

– Ravi neerukividest lahti saamiseks: Neerukivide korral võib uroloog soovitada ravivõimalusi, nagu ultraheli või laser, mis aitaks kive purustada ja neist vabaneda.

– Neeruhaiguste ravi: Kui hematuuria on põhjustatud neeruhaigusest, on oluline arstiabi saamine, kuna haigus võib põhjustada neerupuudulikkust ja muid terviseprobleeme.

Kuidas vältida hematuuriat?

Hematuuria vältimiseks on oluline:

– Joo piisavalt vett, et hoida keha hüdreeritud.

– Vältige liigset alkoholi ja kofeiini tarbimist.

– Vältige salendavaid preparaate ja muid ravimeid, mis võivad mõjutada urineerimissüsteemi.

– Puhastage hoolikalt oma suguelundeid, et vältida infektsioone.

– Kõrvaldage sigaretid, et vältida vähktõve ja muude haiguste riski.

Järeldus

Veri uriinis võib olla hirmutav ja hoiatav sümptom mitmetest seisunditest. Hematuuriat võib esineda meestel ja naistel, ja seda võib põhjustada mitmed tegurid, sealhulgas põletik, neerukivid ja haigus. Hematuuria korral on oluline pöörduda arsti poole, et kindlaks teha selle põhjus ja alustada sobivat ravi. Ennetamiseks on oluline juua piisavalt vett, vältida liigset alkoholi tarbimist ja õppida hoolikalt oma suguelundeid puhastama. Kõikides hematuuriaga seotud asjades võib olla kasulik pöörduda oma tervishoiuteenuse osutaja poole.