Nullkulu

Nullkulu

kus süüdatakse olümpiatõrvik?

Kus Süüdatakse Olümpiatõrvik

Olümpiamängud on ajalooline spordisündmus, mis toimub igal neljal aastal. Sedavõrd suurelt sündmuselt ootame midagi erilist ja see ongi olümpiatõrvik, mis sümboliseerib rahu ja ühtsust. Tõrvikut süüdatakse tavaliselt Kreeka linnas Olympias, kuid kuidas see täpselt käib ja millised on selle ajaloolised juured?

Olümpiatõrviku ajalugu

Olümpiatõrvikul on pikk ja rikkalik ajalugu, mis ulatub tagasi antiikajal. Olümpiatõrvikut alustati seetõttu, et vana-Kreekas korraldati olümpiamänge, mis toimusid Olympias linnas. Olümpiamängudel võistlesid vaid mehed, kes olid valmis võistlema jooksmises, heite- ja viskealades, poksivõistlustel ning sõjalistes harjutustes. Kui sõdalased olid lõpetanud oma näitused, anti neile auhinnaks lehv väärtusliku õli jaoks.

Olümpiatõrvikut hakkasid kasutama antiik-Kreeka olümpiamängudel 776 eKr. Algselt süüdati see kuuendal kuul pärast suvepööripäeva. Tõrvikule sobiv öljus leiti olümpiade linnast ja seda valmistati kuu aega enne tseremooniat. Siis täitiski üks haritud naissoost preestritest tõrvikuga amfora ja see kandis suure pidulikkusega linnast Olympia, mööda pühasid radu, kogudes igal peatusel uue valguse. Saadetis saabuks Ateenasse, kus see süüdati kahe nädala jooksul kestva spordisündmusega.

Kuid kuidas on olümpiatõrvik seotud tänaste mängudega ja kuidas tõrvikut süütatakse tänapäeval? Sellele küsimusele vastame alljärgnevalt!

Olümpiatõrviku süütamine

Olümpiatõrviku süütamise tseremoonia on osa olümpiamängude avatseremooniast. See tseremoonia toimub igal aastal erinevas riigis. Tänavu saab olümpiatõrvik süüdatud Tokyo taevas 23. juulil.

Enne olümpiatõrviku süütamist osaleb Zeus’i preester, kes käib vana-oliivipuu juures ja lõikab selles oksa maha. Sellele oksale lisatakse lind, mis toob tõrviku seal, kus toimub avatseremoonia.

See oliivipuu kasvab mäel Cronos Alpheio nõlval, Lõuna-Kreekas. Ligi 11 kuu pärast saadetakse tõrvik rännakule läbi Kreeka, kandes tuld kõikidesse Kreeka spordipõlvkondadesse ja kasutades reisi ajal tualette, autosid, jahauteid ning kõike muud, mis reisisaju juures oleks vajalik. Tõrviku rännakujärjekord loositakse välja Kreeka iga prefektuuri vahel.

Mis Täpselt juhtub Olümpiatõrvikuga?

Olümpiatõrviku seisab ka tseremoonia ajal tavaliselt alustades kogu võistluse teekonda edasi. Olümpiatõrviku süütamistseremoonia toimub Olympias ning märgib ametlikult avatseremoonia algust. Kui tseremoonia algab, siis muidugi süütavad preestrid tõrviku. Seejärel anti üle tõrvikule esimesed omanikud, kes hakkavad selle rännakut alustama.

Kokkuvõte

Olümpiatõrvik on sümboliseerinud rahu ja ühtsust sajandeid. Kõige esimene olümpiatõrvik süüdati juba üle kolme tuhande aasta tagasi Kreekas ja seda kasutatakse siiani. Olümpiatõrviku laual on rikkalik ajalugu ja traditsioon, mis tähistavad piirkondlikke ja maailmaspoolseid spordiüritusi.

Vaatamata sellele, et ajalugu kordub igal aastal, on iga aasta olümpiatõrviku süütamisel ja selle rännakul midagi uut. Kokkuvõtteks võib öelda, et olümpiatõrvik on üks enim oodatud ja emotsionaalsetest sündmustest, mis kinnitab maailma spordiühendust ja ühtsust.

Veel.