Nullkulu

Nullkulu

kus saab vaktsineerida?

Kus saab vaktsineerida – kõik mida teada vaja

Vaktsineerimine on parim viis end kaitsta nakkushaiguste vastu. Kuigi vaktsineeritud inimesed võivad endiselt nakatuda, on vaktsineerimine endiselt tõhus viis haiguste ennetamiseks ja nende leviku kontrollimiseks. Selles artiklis räägime sellest, kust saab vaktsineerida, millised on erinevad vaktsiinid, kui tihti vaktsineerida ja mida oodata pärast vaktsineerimist.

Kus saab vaktsineerida?

Eestis on COVID-19 vaktsineerimised juba alanud ja nüüdseks saab end vaktsineerida pea igas maakonnakeskuses ja suuremates linnades. Vaktsineerimine toimub Eesti Haigekassa ja tervishoiuasutuste koostöös ja vaktsineerimiseks on vaja eelnevalt broneerida aeg. Teavet vaktsineerimise kohta saab oma perearstilt, tervise infosüsteemist või riigi vaktsineerimisveebist. Sealt leiab ka selle, kuidas vaktsineerimisregistreerimine käib ja millises vaktsineerimiskohas on vabu aegu.

Millised on erinevad vaktsiinid?

COVID-19 vaktsiine on erinevaid, kuid kõik need sisaldavad väikest osa viiruse antigeenist, mille põhiosa on inimese peamised immuunsüsteemi äratundmiseks sobimatud. See tähendab, et vaktsiin ei põhjusta haigust, kuid aitab immuunsüsteemil õppida ja meelde jätta, kuidas viiruse vastu võidelda. Mõned vaktsiinid vajavad kahte annust, et tagada kaitse pikaajaline efekt ja tõhusus.

Kui tihti vaktsineerida?

Vaktsineeritud inimesed peaksid järgima tavapäraseid hügieenipraktikaid, kuna vaktsiin ei anna täielikku kaitset ja inimesed võivad endiselt viiruse kandjaks olla. Kui inimene on vaktsineeritud COVID-19 vastu, siis peaks ta jälgima ka oma tervist ja jälgima oma vaimset ja emotsionaalset heaolu, kuna vaktsiin võib põhjustada kõrvaltoimeid.

Mida oodata pärast vaktsineerimist?

Pärast COVID-19 vaktsiini saamist võib inimene tunda valu süstekohal, väsimust, peavalu ning lihas- ja liigesevalu. Mõned inimesed võivad kogeda ka palavikku, külmavärinaid, iiveldust või ebamugavustunnet. Need kõrvaltoimed võivad kesta mõne päeva jooksul ja on tavalised kõigis vaktsiinides.

Järeldus

Vaktsineerimine on tõhus viis haiguste ennetamiseks ja kontrollimiseks. COVID-19 vaktsineerimine on juba alanud ja nüüd saab end vaktsineerida pea igas maakonnakeskuses ja suuremates linnades Eesti Haigekassa ja tervishoiuasutuste koostöös. Vaktsineerimiseks on vaja eelnevalt broneerida aeg. Kui oled vaktsineeritud COVID-19 vastu, peaksid jälgima oma tervist ning jälgima oma vaimset ja emotsionaalset heaolu. COVID-19 vaktsiin võib põhjustada kõrvaltoimeid, kuid need on tavalised ja kestavad tavaliselt ainult mõne päeva jooksul.