Nullkulu

Nullkulu

kus on eestis kõige rohkem soid?

Kus on Eestis kõige rohkem soode?

Eesti on tuntud oma looduse ja rohelise ümbruse poolest. See on koduks ka paljudele soodele. Sood on olulised ökosüsteemid, mis on elupaigaks erinevatele taimedele ja loomadele. Käesolevas artiklis räägime sellest, kus on Eestis kõige rohkem soode ning millised faktid nende kohta on olulised teada.

Mis on sood?

Sood on unikaalsed ökosüsteemid, kus mulla pH on väga madal ning vesi sisaldab palju huumushapet. Sood on tuntud ka kui rabad, soistunud metsad või soidunud alad. Need on elupaigaks paljudele taimedele ja loomadele, mis on kohanenud madalale mullale, veele ja happelisele keskkonnale. Sood pakuvad ka väärtuslikku teenust inimestele, nagu vee säilitamine ja süsiniku sidumine.

Kus on Eestis kõige rohkem soode?

Eestis on rikkalik soode võrgustik. Tegelikult moodustavad sood Eesti maismaa pinnast kolmandiku. Suurimad soolise piirkonnad asuvad Lääne- ja Põhja-Eestis. Kõige suuremad ja kuulsamad soode piirkonnad on Soomaa rahvuspark, Matsalu rahvuspark ja Lääne-Eesti saared.

Soomaa rahvuspark

Soomaa rahvuspark asub Lõuna-Eestis ning see on tuntud oma erakordsete maastike poolest, mis on põhjustatud kevadiste üleujutuste poolt. Soomaa rahvuspargis leidub palju soo- ja rabaalasid, mis pakuvad suurepärast elupaika erinevatele taimede- ja loomaliikidele. Selles rahvuspargis võite kohtada metssigu, punahirve ja isegi ilveseid.

Matsalu rahvuspark

Matsalu rahvuspark asub Lääne-Eestis ja see on üks tähtsamaid looduskaitsepiirkondi kogu Eestis. Matsalu rahvuspargis leidub palju suo- ja rabaalasid, mille hulgas on ka Läänemaa suurem raba – Puhtu-Laelatu. Siit võib leida ka suurt hulka looduslikke järvi ja muud veekogusid.

Lääne-Eesti saared

Kuigi Eesti suurimaid soode piirkondi leidub mandril, võib nautida ka soid ja rabasid Eesti saartel. Lääne-Eesti saared on tuntud oma rikka looduse poolest ning neid peetakse ka üheks parimaks puhkamiskohaks Eestis. Siin võib leiduda palju erinevaid rabasid ja soode alasid.

Lõplikud mõtted

Eesti on tuntud oma rikkaliku looduse poolest ja sood on üks nendest. Sood on olulised ökosüsteemid, mis pakuvad elupaika paljudele taimede- ja loomaliikidele. Eestis on soode piirkondi palju ning kõige suuremad asuvad Lääne- ja Põhja-Eestis ning Eesti saartel. Soomaa rahvuspark ja Matsalu rahvuspark on kaks tähtsamat soode piirkonda, kus saate nautida ka vaimustavat loodust ja veekogusid.