Nullkulu

Nullkulu

kus on äike?

Kus on äike?

Äike on ilmastikunähtus, mis tekib, kui õhus olevad elektrikihid hõõrduvad vastu üksteist ja tekib elektrivool. See võib juhtuda eri tingimustes, nagu näiteks kuum ja niiske ilm, või kõrge elektrikoormus. Äike on tihtipeale seotud ka vihma ja tuulega, mis võivad olla äikesetormi käigus väga tugevad.

Eestis on äike tavaliselt suveilmaga seotud ilmastikunähtus. Äikesetormid võivad tekkida ootamatult ja põhjustada palju kahju, nagu näiteks elektrikatkestusi, tulekahjusid ja isegi surmajuhtumeid. Seega on tähtis teada, kust äike tuleb ja kuidas selle käigus käituda.

Äikese tekkepõhjustest ja keerukusest

Äikese tekkelugu on väga keeruline ja tihtipeale meie jaoks arusaamatu. Äikese tekkelugu on tingitud erinevate õhukihis olevate rõhkude erinevusest. Kui tekib piisavalt kõrge õhurõhk, tekib selle all olev õhkihi niiskuses ussiseid turbulentsi piirkondi, mis tekitavad just elektrienergia laengute erinevuse. Need laengud muutuvad nii suurteks, et tekibki äikestroom (ja varing).

Äikese käitumine on väga varieeruv ja muutlik, mistõttu on raske ennustada, millal ja kus see tekib. Siiski on ilmateenistused juba palju investeerinud ennustamistehnoloogiatesse, mis aitavad inimestel valmistuda eelseisvateks äikesetormideks. Samuti on ilmateenistused välja töötanud spetsiaalsed ohutusnõuded, mida tuleks järgida äikesetormide ajal ja pärast.

Kus on kõige tõenäolisemad äikesepiirkonnad?

Eestis on äike tavaliselt suveilmaga seotud ilmastikunähtus, mida esineb põhiliselt juunist septembrini. Kõige tõenäolisemad piirkonnad, kus äike võib esineda, on tavaliselt vihmametsad, niisked madalikud, kõrbed, kaljud ja vulkaanilised alad. Seega on Eestis, kus on rohkelt metsa ja niisket maad, suurema tõenäosusega üleujutuste ja laastavate tormide tekke piirkonnad.

Mis on äikeseohud?

Äike tähendab lühiajaliste ohtude tekkimist, nagu näiteks välkupuhangud, tugevad tuuled ja torm, mis võivad põhjustada pragusid ja purunemisi. Äikese ajal peaks viibima siseruumides, et vältida välgu tabamust. Samuti on soovitatav eemaldada kõik elektriseadmed pistikupesast, sest välk võib neid kahjustada või hävitada. Kui olete väljas, siis minge turvalisse kohta, eemale avatud väljade, veekogude ja puude juurest, sest need võivad tõmmata välku enda külge.

Lõppsõna

Äike on ilmastikunähtus, mida tuleks võtta tõsiselt. Kuigi see võib olla ilus ja dramaatiline, võib see põhjustada väga tõsist kahju. Olge teadlikud äikese ohutusnõuetest ja valmistuge eelseisvateks tormideks, et saaksite end ja oma vara kaitsta. Loodetavasti aitab see kirjutis teid rohkem arusaamist saada äikesest ja selle tähendusest.

Veel.