Nullkulu

Nullkulu

kus hakati kirjutama kasetohule?

Kus hakati kirjutama kasetohule

Eesti rahvusliku kultuuri ja ajaloo uurimine on alati olnud üks huvitavamaid, kuid samas ka keerulisemaid teemasid, mida uurida. Üks tähtsamaid ajaloolisi avastusi Eesti kultuuriajaloos hõlmab kasetohu kasutamise algust kirjutamis- ja joonistusvahendina.

Selle aja kohta on väga vähe andmeid ja tõepoolest on kasetohu kasutamise algusaeg täpselt teadmata. Varajane ajalugu keelab meile sisselõiked kasetohu otsimise kohta, kuid spetsiifilisemad andmed kasetohumajanduse kohta võivad olla kättesaadavad.

Kasetohu kasutamisel kirjutusvahendina on Eesti kultuuriajaloos oluline roll. Kasekoorest valmistatud märkmed, joonistused ja kirjad on küllaltki vanad ja selline kirjutusviis on levinud nii Eestis kui ka väljaspool.

Esimene mainitud kasekoortsidemed pärinevad Rooma impeeriumi minevikust, kus neid kasutati kõnepraktikas. Kasetohud võeti Kiievi-Vene ja hiljem Moskva riigi poolt laialdaselt kasutusele. Ka Eesti ja Läti ning Soome oli kasetohuviljeldus pikka aega majanduslikult oluline.

Kasetohu kasutamise algusega seoses võib olla seotud ka uus hoonetüüp valitsustegevuse jaoks. Kasetohu ja selle kasulikkus aitasid kaasa raamatupidamise arendamisele ja arhiivide abil halduse korraldamisele.

Kasetohuviljad on mitmesuguste kasutusvõimalustega. Üks neist on kasetohu kasutamine spordialale. Kasetohud on esitanud sel ajal jalgpallile valinna puidust kastile, mis täitis lisaks tribüüni funktsioonile ka spordivahendite ladustamiseks. Tänapäeval kasutatakse kasetohumaterjale üha enam ehituses ja mööbli valmistamisel.

Kokkuvõttes võib öelda, et kasetohu kasutamise algusest ulatuv ajalugu on rikas ja huvitav uurimisteema. Eesti kultuuriajalugu on selle talendikate teemade poolest maailmas tuntud ja kasetohu kasutamise ajaloo uurimine üks neist. Loodame, et edasine uurimistöö aitab meil paremini mõista Eesti kultuuriajaloo jõudu ja rikkust.