Nullkulu

Nullkulu

kus asub põrn?

Kus asub põrn?

Põrn, tuntud ka kui põrna, on elutähtis organ, mis asub inimese kõhuõõnes. See ovaalne organ, mis on enamasti 12-15 cm pikk, 7-10 cm lai ja 3-4 cm paks, on kaasatud paljudesse organismi protsessidesse, nagu punaste vereliblede tootmine ja immuunsussüsteemi toetamine.

Kus täpselt asub põrn? Põrn paikneb vasakul kõhuõõnes, rangelt öeldes vasaku diafragma kohal. See asub maksa all, kinnitub diafragma ja mao külge ning on kaitstud ribidega.

Põrn on suurim lümfisõlme organ meie kehas. See koosneb kahest põhiosast: valgest ja punasest aines. Põrna valge osa, ka pusse rõngas, on seotud immuunsussüsteemi funktsioonidega, eriti võitluses nakkuse vastu. Punane pulp koosneb punastest verelibledest ja makrofaagidest, mis hävitavad ka vanad ja defektiga punased vererakud.

Põrna suurus ja kaal võivad erineda, kuid tavaliselt kaalub see umbes 150 grammi. Põrn suureneb tavaliselt nakkuse, trauma või autoimmuunhaiguste korral, samas kui see võib väheneda, kui verejooksuga kaotatakse oluline osa või kui inimene on läbinud splenektoomia, mis on kirurgiline protseduur, kus eemaldatakse põrn.

Kuigi enamikul inimestel ei ole põrnast teadlikkust, võib selle organi tervislik seisund olla kriitilise tähtsusega. Näiteks võib põrna laienemine põhjustada valu või ebamugavustunnet kõhus, seetõttu on oluline kontrollida seda regulaarselt, eriti nakkuste või autoimmuunhaiguste riskiga inimestel.

Ühesõnaga, põrn on äärmiselt oluline organ, mis paikneb kõhuõõnes vasakul küljel. Põrna funktsioonide hulka kuuluvad punaste vereliblede tootmine ja immuunsussüsteemi toetamine. Põrna suurus ja kaal võivad varieeruda, kuid selle tervislik seisund on oluline inimese üldise tervise seisukohast. Seetõttu on soovitatav põrna tervislik seisund järjepidevalt kontrollida, eriti nakkuste või autoimmuunhaiguste juhtudel.

Veel.