Nullkulu

Nullkulu

kus asub kõhunääre?

Kus asub kõhunääre?

Kui oled huvitatud sellest, kus asub kõhunääre, siis on see artikkel just sulle! Kõhunääre on väga oluline elund, mis toodab seedeensüüme ja hormoone. Siinkohal uurimegi põhjalikult, kus asub kõhunääre, miks see organ on nii oluline ning mida tähendab kõhunäärme haigus.

Kus asub kõhunääre?

Kõhunääre asub mao taga, sügaval kõhuõõnes. See paikneb umbes 10cm pikkusel kõhunäärenoesel, mis ulatub maksast põrnani. Kõhunääre on võrdlemisi suur elund ning kaalub tavaliselt umbes 100–150 grammi ning selle pikkus on keskmiselt 15 cm.

Miks on kõhunääre oluline?

Kõhunääre on äärmiselt oluline organ, mis täidab kahte põhifunktsiooni. Esiteks toodab see seedeensüüme, mis aitavad toitu seedida ja naha rasvasid lõhustada. Teiseks toodab kõhunääre hormoone, nagu insuliini ja glükagooni, mis reguleerivad veresuhkru taset.

Mida tähendab kõhunäärme haigus?

Kõhunäärme häire võib põhjustada seedehäireid, tugevat valu kõhupiirkonnas ning teisi sümptomeid, mis mõjutavad oluliselt elukvaliteeti. Mõned levinumad kõhunäärme haigused on näiteks pankreatiit ja diabeet.

Pankreatiit on kõhunäärme põletik. Selle seisundi sümptomiteks on äge kõhuvalu, palavik, oksendamine ning iiveldus. Diabeet tekib siis, kui kõhunääre ei suuda piisavalt insuliini toota. Ilma insuliinita ei saa organism suhkrut lagundada ning veresuhkur hakkab tõusma.

Lõppsõna

Kõhunääre on väga oluline elund, mis toodab seedeensüüme ja hormoone. Kõhunääre paikneb mao taga ning selle peamised funktsioonid on toidu seedimine ja veresuhkru reguleerimine. Kõhunäärme haigused võivad põhjustada tõsiseid terviseprobleeme, seega on oluline ennetada haigusi tervisliku eluviisi ja õige toitumise abil. Kui siiski kahtlustad, et sul võib olla kõhunäärme haigus, pöördu kindlasti arsti poole.

Veel.